Trwa ładowanie...
biografia

Najnowsza biografia Jana Pawła II

Share
Najnowsza biografia Jana Pawła IIŹródło: Inne
dhc2pa8

Do księgarń trafiła biografia Jana Pawła II pióra Garry’ego O’Connora <a href="/ksiazka.html?eid=23614" rel="nofollow">Ojciec wszystkich. Życie Jana Pawła II</a> .

Papież Jan Paweł II jest dziś powszechnie uważany za jednego z największych przywódców XX wieku - za stanowczy opór wobec sowieckiego komunizmu, za podziemną działalność podczas wojny i za otwarcie papiestwa na zwykłych ludzi. Przejdzie do historii nie tylko jako jeden z najdłużej urzędujących papieży, ale zapewne także jako najbardziej politycznie wpływowy spośród wszystkich papieży i antypapieży od czasów świętego Piotra.

Urodził się w roku 1920, a jego wczesne doświadczenia życiowe zdominowały intensywna miłość i bolesne straty: miał dziewięć lat, gdy zmarła jego matka, dwanaście, gdy jego starszy brat, lekarz, zmarł, pielęgnując chorych na szkarlatynę w szpitalu, i dwadzieścia, gdy podczas niemieckiej okupacji stracił surowego, lecz kochającego ojca. Zapalony piłkarz i narciarz, utalentowany poeta, dramaturg i aktor, w 1944 roku. Tak zaczęło się życie będące nieustanną próbą zrozumienia dobra i zła w ludzkim sercu.

Nowością w niniejszej biografii jest to, że autor poświęca wiele uwagi wnętrzu swego bohatera. Nie tylko zgłębił historię życia Karola Wojtyły przed wyniesieniem na tron Piotrowy, jego przyjaźni, jego patriotyzmu, wczesnych doświadczeń kapłańskich na wsi polskiej i podróży do Rzymu, ale także subtelnie zanalizował wiersze Papieża, jego dramaty i prace filozoficzne jako klucze do osobowości wielkiego Polaka.

dhc2pa8

W rezultacie otrzymujemy barwny portret oparty na wnikliwych badaniach, w sposób dramatyczny łączący osobiste tragedie w życiu Papieża - w tym próbę zamachu na niego w 1981 roku - z wielkimi konfrontacjami na arenie światowej, nie wyłączając oporu przeciwko sowieckiemu komunizmowi w ojczyźnie Jana Pawła II.

W swej pracy O'Connor nie staje po niczyjej stronie w ważkich dyskusjach, ale podąża za wizją Wojtyły, wizją tego, co oznacza być człowiekiem. Ojciec wszystkich to odkrywcze i głęboko poruszające świadectwo historii człowieka XX wieku.

Garry O'Connor zajmuje poczesne miejsce wśród angielskich biografów. O'Connor jest autorem biografii Seana O'Caseya, Peggy Ashcroft, Paula Scofielda i Williama Szekspira, a także, niedawno, Aleca Guinnessa.

Wirtualna Polska objęła patronat madialny nad książką.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dhc2pa8

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhc2pa8
dhc2pa8