Wydawnictwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu zostały nagrodzone na 10. Targach Książki w Krakowie za opublikowanie najlepszych podręczników akademickich.
Konkurs na najlepszy podręcznik i skrypt akademicki po raz trzeci zorganizowało Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych. Nagradzani są wydawcy, a nie autorzy książek, bo często autorzy to ludzie znani, a niewielkim oficynom akademickim trudno się przebić na rynku.
Kandydatów do nagrody typują wydawnictwa akademickie. W tym roku zgłosiły one 42 tytuły. Jury ocenia szatę graficzną i poziom edytorski książek, a przede wszystkim ich przydatność jako podręcznika dla studentów.
Wydawnictwo Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie otrzymało Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za podręcznik Historia Kościoła katolickiego. Tom I – starożytność autorstwa Mariana Banaszaka.
Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego zdobyło nagrodę Targów w Krakowie za książkę Edukacja zdrowotna – systemowa analiza zagadnień Czesława Lewickiego.
Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych doceniło Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu za Demografię napisaną przez Jana Paradysza.
Wyróżnienie – za walory edytorskie – przyznano Wydawnictwu Naukowemu Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu za Widzieć Chorwację Ewy Pieniążek-Marković.
Wiceprezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych Andrzej Peciak Henryk powiedział, że w konkursie jury stara się wyłowić książki o wysokich walorach poznawczych.
– Ważna jest tematyka, przydatność dla studentów, z mocnym naciskiem na to, by była to publikacja przeznaczona nie tylko dla wąskiego grona odbiorców. W tej chwili autorzy uciekają od pisania podręczników, a jest to podstawowe zadanie każdego wydawnictwa uczelnianego – zaznaczył Podolski.