Trwa ładowanie...

Najlepsza książka humanistyczna

Najlepsza książka humanistycznaŹródło: Inne
d2olowy
d2olowy

Prof. Piotr Piotrowski , autor książki Awangarda w cieniu Jałty. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1945-1989 , otrzymał w czwartek wieczorem Nagrodę im. Jana Długosza za napisanie najlepszej książki humanistycznej wydanej w ostatnim roku.

Werdykt ogłoszono podczas Targów Książki w Krakowie. Laureat otrzymał statuetkę autorstwa Bronisława Chromego oraz 50 tys. zł.

Piotr Piotrowski jest profesorem historii sztuki, dyrektorem Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz wiceprzewodniczącym Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). Jest autorem ponad 150 artykułów publikowanych w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz 10 książek i katalogów wystaw. W 2000 roku był nominowany do Nagrody NIKE za książkę Znaczenia modernizmu .

Nagrodzona książka Awangarda w cieniu Jałty. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1945-1989 to studium porównawcze kultury krajów Europy Środkowo-Wschodniej (z wyjątkiem ZSRR), obejmujące okres od końca II wojny światowej do upadku komunizmu. Autor bada związek pomiędzy nowoczesną sztuką (modernizm i neoawangarda) a sytuacją polityczną. Nie koncentruje się jednak na przedstawianiu rzeczywistości poszczególnych krajów, lecz analizuje konkretne problemy historii sztuki i polityki w porządku chronologicznym.

d2olowy

Członek jury prof. Ryszard Nycz w wygłoszonej laudacji ocenił, że książka Piotra Piotrowskiego zasługuje na najwyższą uwagę nie tylko środowiska specjalistów, ale także zwykłych czytelników zainteresowanych współczesną kulturą.

Jak zauważył, publikacja jest nie tylko syntezą powojennych dziejów awangardowej sztuki Europy Środkowo-Wschodniej siedmiu krajów – Czechosłowacji, Jugosławii, byłej NRD, Polski, Rumunii, Węgier i Bułgarii - ale też napisanym z pasją manifestem metodologicznym, przeciwnym dzisiejszym standardom uprawiania historii sztuki, wyznaczonym przez tendencje i kryteria ustanawiane w wielkich centrach rozwoju sztuki Zachodu.

– Nie trzeba być specjalistą, by docenić, że ogarnięcie i zanalizowanie tak olbrzymiego, zróżnicowanego i słabo dotąd uporządkowanego materiału, obrazującego przecież nie tylko zamknięte już, ale i ciągle jeszcze aktywne procesy i tendencje sztuki współczesnej, wymagało wielkiej wiedzy i kompetencji – podkreślił prof. Ryszard Nycz .

Do tegorocznej, dziewiątej edycji Konkursu im. Jana Długosza jury nominowało, obok laureata, jeszcze dziewięciu autorów: Marię Bogucką , Wiesława Borysia , Mirosława Kocura, Andrzeja Pieńkosa , Ewę Rewers , Karola Tarnowskiego , Edmunda Wnuka-Lipińskiego , Konrada Zielińskiego oraz Antoniego Ziembę .

d2olowy

Konkurs im. Jana Długosza jest organizowany przez Targi w Krakowie SA, Polską Izbą Książki i firmę Kulczyk Holding SA, która jest też fundatorem nagrody głównej. Dotychczas laureatami Nagrody im. Długosza byli: Barbara Skarga (1998), Mieczysław Tomaszewski (1999), Cezary Król (2000), Stefan Świeżawski (2001), Jan Błoński (2002), Teresa Kostkiewiczowa (2003), ks. Wacław Hryniewicz (2004) oraz Mirosława Marody i Anna Giza-Poleszczuk (2005).

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj