Najciekawsze propozycje. Kinowe przeboje i dużo, dużo więcej
"Akademia Pana Kleksa" oraz "Wonka" to dwie kinowe produkcje, które w ostatnich dniach cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Z tymi fascynującymi opowieściami w formie audiobooków można zapoznać się, korzystając ze zbiorów Audioteki. Przedstawiamy wybór najciekawszych propozycji na ferie dla młodych słuchaczy.
15 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe dla pierwszych czterech województw. Do końca lutego dzieci i młodzież z całej Polski będą wypoczywać od szkoły. Jedna z podstawowych zasad letnich wakacji i zimowych ferii brzmi: nie zmarnuj wolnego czasu!
Podczas zimowej przerwy w nauce jedną z atrakcji są filmy w kinach. Dwa największe przeboje ostatnich tygodni "Akademia Pana Kleksa" oraz "Wonka" obejrzało już ponad milion widzów. Z różnych powodów kinowe produkcje mogą okazać się nieodpowiednie dla młodszych dzieci. Filmowa "Akademia Pana Kleksa" może być za straszna, "Wonka" za długi i zbyt poważny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Audiobooki, od których się nie oderwiecie. Masa superprodukcji
W serwisie Audioteka.pl. dostępne są dwa audiobooki "Akademii Pana Kleksa". W pierwszym lektorem jest Krzysztof Kolberger, w drugim Janusz Zadura. Obie wersje godne polecenia. Wiadomo, klasyka. Jak napisała, zapewne młoda, słuchaczka: "Okropnie fajna książka, bardzo super".
Na fali popularności kinowego przeboju "Wonka" warto zarekomendować dwa audiobooki: "Charlie’ego i fabrykę czekolady", superprodukcję z zespołem popularnych aktorów - w postać czekoladowego czarodzieja wcielił się Maciej Stuhr - oraz napisanego na podstawie filmu "Wonkę". Powieść przedstawia historię młodego i pomysłowego młodzieńca, który pragnie kąsek po kąsku zmienić świat na bardziej słodki. Lektura palce lizać, pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzać ze słodyczami.
Jednym z najnowszych bestsellerów literatury dziecięcej jest "Babcia Rabuś powraca", kontynuacja najbardziej popularnej powieści Davida Walliamsa. Historia sprzed kilku lat kończy się odejściem ukochanej i nietuzinkowej nestorki rodu. W drugiej części życie bohaterów toczy się zwyczajnie, do czasu kradzieży cennych przedmiotów. Z muzeum w Londynie zostaje skradziona maska Tutanhamona, a niedługo potem ginie piłkarski Puchar Świata ze stadionu Wembley. Wszystkie te kradzieże noszą znamiona działalności Czarnego Kota... Ale to przecież niemożliwe, o czym wiedzą czytelnicy i słuchacze "Babci Rabuś".
Za motto książki Davida Walliamsa można uznać wypowiedź jednego z jej bohaterów, który uważał, że "wszystko, co możemy zrobić w życiu, to podążać za swoimi marzeniami. Inaczej tylko zmarnujecie czas". Lektorem "Babci Rabuś powraca" jest Jarosław Boberek.
Nowością Audioteki dla najmłodszych dzieci jest słuchowisko "Marysia ma Rysia". W tym przypadku mamy do czynienia z produkcją opartą na popularnym spektaklu muzycznym. Jej bohaterką jest Marysia, która marzyła, by na swoje urodziny dostać złotą rybkę. Ale jak to w życiu bywa, nie wszystko układa się po naszej myśli. Rodzice w prezencie podarowali Marysi… glonojada. Dziewczynce nie podoba się prezent, a glonojad – o szlachetnym imieniu Ryszard – rozczarowany właścicielką, wolałby wrócić do sklepu akwarystycznego. Rysio posiada jednak niezwykły dar, potrafi teleportować dziewczynkę w swój podwodny świat.
Bestsellerową propozycją dla najmłodszych jest także seria "Kicia Kocia", w której lektorem jest Maciej Stuhr. Cykl autorstwa gdańskiej pisarki Anity Głowińskiej składa się już z kilkudziesięciu tomików, a na jego podstawie został zrealizowany cieszący się ogromną popularnością serial oraz kinowy przebój ("Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!"). Bohaterką serii jest mała, bystra kotka oraz jej przyjaciele. Książeczki o Kici Koci nie tylko bawią, ale także uczą maluchy i dzieci wielu przydatnych czynności czy zachowań, przez co tak chętnie wybierane są przez rodziców.
Literatura dziecięca już od czasów starożytnych związana jest z kulturą, a zadaniem książek dla najmłodszych jest nie tylko wychowywanie, ukazywanie wartości moralnych, ale także rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Michael Ende w epickim wręcz dziele "Niekończąca się historia" opisał dwukierunkowość relacji pomiędzy światem rzeczywistym a światem fantazji. Bez młodych miłośników książek, świat fantazji ulegnie destrukcji, rozsypie się i przestanie istnieć.
Fascynująca opowieść Michaela Ende jest hołdem dla wyobraźni oraz nadzieją, że kolejne pokolenia wciąż będą oddawać się wymyślaniu, czytaniu i słuchaniu niezwykłych historii. "Niekończącą się historię" czyta Edyta Jungowska (z gościnnym występem Piotra Fronczewskiego).
W nowościach dla dzieci i młodzieży przygotowanych na okres ferii przez Audiotekę znajdziemy również ponadczasową powieść Kornela Makuszyńskiego "Awantura o Basię", szósty tom "Wampirka" Angeli Sommer-Bodenburg ("Wampirek w niebezpieczeństwie"), "Przygody Fenka. Sztuczną Inteligencję" Macieja Wojtasa oraz pierwszy tom "Pamiętników księżniczki" Meg Cabot. Kultowa seria o księżniczce Mii doczekała się dwóch ekranizacji Disneya, teraz dostępna jest już także w formie audiobooka.