Trwa ładowanie...

Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy dla Józefa Hena

Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy dla Józefa HenaŹródło: PAP/Grzegorz Jakubowski
d11puq7
d11puq7

* Józef Hen , pisarz, publicysta, dramaturg, scenarzysta i reportażysta znalazł się wśród laureatów drugiej edycji Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy. Uhonorowano go jako warszawskiego twórcę.*

Wręczenie nagród odbyło się we czwartek, w Galerii Skwer na Skwerze Hoovera (Galeria jest filią sławnej Fabryki Trzciny). Warszawiacy mogli oglądać uroczystość na umieszczonych na zewnątrz ekranach plazmowych.

W kategorii ‘literatura piękna dla dorosłych’ uhonorowano Annę Piwkowską za tomik poezji Farbiarka , a w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży - Macieja Wojtyszko za książkę Bromby i Fikandra wieczór autorski .

W kategorii ‘edycja o tematyce warszawskiej’ nagrodzono książkę Gawędy warszawskie profesora Marka Kwiatkowskiego - byłego dyrektora Łazienek Królewskich i znakomitego varsavianisty.

d11puq7

Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy jest, w zamierzeniu inicjatorów, kontynuacją tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim - Leopold Staff (1938). Nagrodą tą wyróżniono również twórców takich jak Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937). W okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody o podobnym charakterze, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Spośród nazwisk laureatów nagród powojennych warto przypomnieć m.in. Mirona Białoszewskiego , Kazimierza Brandysa , Ernesta Brylla , Juliusza Wiktora Gomulickiego
, Hannę Januszewską czy Jerzego Waldorffa.

Wręczająca nagrody prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz zachęcała do czytania i obiecała warszawiakom przywrócenie tradycyjnego kiermaszu książek w Alejach Ujazdowskich. Uroczystość uświetniły występy miedzy innymi Ireny Santor, Stanisława Soyki, Muńka Staszczyka i Tadeusza Sznuka oraz reżyserującej wydarzenie Magdy Umer.

Coroczna nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: warszawski twórca, literatura piękna dla dorosłych, literatura piękna dla dzieci i młodzieży, edycja o tematyce warszawskiej. Największy prestiż i najwyższą wartość finansową - 100 tys. zł - ma kategoria warszawski twórca. Pozostali laureaci otrzymują po 20 tys. zł. Dyplomy i medale otrzymują także wydawcy nagrodzonych książek.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj