Trwa ładowanie...
d2z2j52
nagroda
23 kwietnia 2010, 13:19

Nagroda im. Kościelskich przyznana

d2z2j52
d2z2j52

Jury obradujące w sobotę w Genewie przyznało tegoroczną Nagrodę im. Kościelskich Oldze Stanisławskiej za książkę Rondo de Gaulle'a, wydaną przez wydawnictwo Twój Styl.
Rondo de Gaulle'a jest osobistą relacją z rocznej podróży autorki przez Afrykę.
Olga Stanisławska urodziła się w Warszawie. Studiowała literaturę angielską i amerykańską w Warszawie i w Aix-en-Provence. Jej teksty ukazywały się w "Kinie", "Gazecie Wyborczej" i "Zeszytach Literackich". Dwukrotnie podróżowała po Afryce, niemal rok spędziła w Bośni, po czym odbyła podróż na Bliski Wschód szlakiem krzyżowców.
Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 12 października w Miłosławiu w Wielkopolsce - rodzinnym majątku Kościelskich.
Fundację im. Kościelskich ustanowiła w swoim testamencie - dla uczczenia zmarłego męża Władysława i syna Wojciecha - Monika Kościelska, właścicielka Miłosławia. Donatorka opuściła Polskę po II Wojnie Światowej i zamieszkała w Genewie, gdzie zmarła 7 lipca 1959 roku.
Fundacja zabiega o rozwój literatury i poezji polskiej, przyznając nagrody młodym pisarzom, piszącym w języku polskim, zamieszkałym zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Nagrodę otrzymują pisarze, którzy nie przekroczyli 40. roku życia.
Decyzję o przyznaniu Nagrody podejmuje Rada Fundacji. W jej skład wchodzą osoby cieszące się wielkim autorytetem, między innymi: Jacek Woźniakowski, Maria Danielewicz-Zielińska, Zygmunt Marzys, Jan Błoński, Ewa Bieńkowska, Francois Rosset, Włodzimierz Bolecki i Jerzy Jarzębski.
Obrady jury odbywają się co roku na posiedzeniu w Genewie. Nagrody otrzymuje najczęściej dwóch pisarzy, czasem jednak wyróżniona zostaje jedna osoba, a niekiedy trzy.
Nagroda Fundacji im. Kościelskich uznawana jest za swoistą przepustkę dla pisarza do świata literatury. Ogromna większość laureatów należy dziś do ścisłej czołówki literatury polskiej: poczynając od Sławomira Mrożka, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej po Olgę Tokarczuk i Andrzeja Stasiuka.

d2z2j52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z2j52

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj