Trwa ładowanie...

Nagroda im. Jerzego Giedroycia wręczona

Nagroda im. Jerzego Giedroycia wręczonaŹródło: Inne
dhlm5mz
dhlm5mz

Nagrodę naukową im. Jerzego Giedroycia w wysokości 20 tys. zł za rok 2005 otrzymał w poniedziałek w Lublinie Marek Kornat.

Marek Kornat nagrodzony został za książki Bolszewizm, totalitaryzm, rewolucja. Początki sowietologii i badań nad systemami totalitarnymi w Polsce (1918-1939) oraz Polska szkoła sowietologiczna (1930-1939).

Marek Kornat (ur. 1971 r.) jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swoich pracach podejmuje problematykę studiów sowietologicznychm.in. biografie, artykuły i dyskusje polskich sowietologów skupionych w Instytucie Naukowo-Badawczym Europy Wschodniej, działającym przed wojną w Wilnie.

Kapituła nagrody Giedroycia uhonorowała go za przywrócenie Polakom pamięci o wileńskim Instytucie i jego postaciach, za wyjątkową staranność źródłoznawczą, obiektywizm i za frapujący sposób opowiadania.

dhlm5mz

Marek Kornat powiedział, że bardzo ceni sobie to wyróżnienie i zaznaczył, że Giedroyc miał swój wkład w kształtowanie podstaw studiów sowietologicznych i wschodnioznawczych.
– To Giedroyc podkreślał, że Polska nie graniczy z Rosją, ale z Litwą, Ukrainą i Białorusią i że od ułożenia stosunków z tymi krajami zależy jej rola w Europie – przypomniał Kornat.

Nagroda im. Jerzego Giedroycia, ustanowiona przez Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, jest przyznawana od 2002 roku za badania nad dziedzictwem paryskiej „Kultury” lub twórczą kontynuację - w dziedzinie nauki - wizji Polski i jej miejsca w Europie, którą prezentował Jerzy Giedroyc. 14-osobowej Kapitule nagrody przewodniczy prof. Krzysztof Pomian.

W ubiegłych latach nagrodzono m.in. Olgę Hnatiuk za książkę Pożegnanie z imperium. Ukraińskie dyskusje o tożsamości oraz Barbarę Engling i Jacka Leociaka za publikację pt. Getto Warszawskie.

dhlm5mz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhlm5mz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj