Nagrodę naukową im. Jerzego Giedroycia w wysokości 20 tys. zł za rok 2005 otrzymał w poniedziałek w Lublinie Marek Kornat.
Marek Kornat nagrodzony został za książki Bolszewizm, totalitaryzm, rewolucja. Początki sowietologii i badań nad systemami totalitarnymi w Polsce (1918-1939) oraz Polska szkoła sowietologiczna (1930-1939).
Marek Kornat (ur. 1971 r.) jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swoich pracach podejmuje problematykę studiów sowietologicznychm.in. biografie, artykuły i dyskusje polskich sowietologów skupionych w Instytucie Naukowo-Badawczym Europy Wschodniej, działającym przed wojną w Wilnie.
Kapituła nagrody Giedroycia uhonorowała go za przywrócenie Polakom pamięci o wileńskim Instytucie i jego postaciach, za wyjątkową staranność źródłoznawczą, obiektywizm i za frapujący sposób opowiadania.
Marek Kornat powiedział, że bardzo ceni sobie to wyróżnienie i zaznaczył, że Giedroyc miał swój wkład w kształtowanie podstaw studiów sowietologicznych i wschodnioznawczych.
– To Giedroyc podkreślał, że Polska nie graniczy z Rosją, ale z Litwą, Ukrainą i Białorusią i że od ułożenia stosunków z tymi krajami zależy jej rola w Europie – przypomniał Kornat.
Nagroda im. Jerzego Giedroycia, ustanowiona przez Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, jest przyznawana od 2002 roku za badania nad dziedzictwem paryskiej „Kultury” lub twórczą kontynuację - w dziedzinie nauki - wizji Polski i jej miejsca w Europie, którą prezentował Jerzy Giedroyc. 14-osobowej Kapitule nagrody przewodniczy prof. Krzysztof Pomian.
W ubiegłych latach nagrodzono m.in. Olgę Hnatiuk za książkę Pożegnanie z imperium. Ukraińskie dyskusje o tożsamości oraz Barbarę Engling i Jacka Leociaka za publikację pt. Getto Warszawskie.