Trwa ładowanie...

Nagroda im. Astrid Lindgren przyznana

Nagroda im. Astrid Lindgren przyznanaŹródło: Materiały organizatora
d2uj24m
d2uj24m

Horror dla nastolatków - Czarny młyn Marcina Szczygielskiego – zdobył Grand Prix konkursu literackiego im. Astrid Lindgren na książkę dla dzieci i młodzieży. Tytuły nagrodzonych książek ogłoszono w poniedziałek w Warszawie.

Konkurs literacki im. Astrid Lindgren organizowany jest przez fundację ABCXXI znaną z prowadzonej od lat akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i ma promować książki dla dzieci ważne i ciekawe, uczące myślenia i mądrości, chroniące wrażliwość dziecka, budujące jego pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie. Jury konkursu, który przeprowadzony został w tym roku po raz drugi, przewodniczy Joanna Papuzińska .

W tym roku na konkurs napłynęły 583 prace. W kategorii dla dzieci od 6 do 10 lat pierwszą nagrodę otrzymała Barbara Stenka za książkę Masło przygodowe, a w kategorii od 10 do 14 lat jury przyznało dwie pierwsze nagrody ex aequo: Katarzyna Ryrych za powieść Pipi i ja oraz Marcinowi Szczygielskiemu za Czarny młyn. Ta ostatnia powieść została także uhonorowana Grand Prix konkursu - autor otrzymał rzeźbę przedstawiającą Pipi Pończoszankę podnoszącą konia.

Joanna Papuzińska określiła Czarny młyn jako coś w rodzaju rodzimego horroru.
- W zapomnianej, popegeerowskiej wiosce złe siły wysysają energię z okolicy, ludzi i przedmiotów. W tle niepełnosprawna dziewczynka, która ratuje świat - tak treść książki opisuje przewodnicząca jury konkursu.
Papuzińska dodała też, że do brawurowej akcji i niezwykłych pomysłów autora niektórzy dorośli zapewne będą się musieli przyzwyczaić, ale młodzi czytelnicy znajdą w książce to, co im naprawdę odpowiada.

d2uj24m

W tegorocznej, drugiej edycji konkursu, napłynęło więcej niż w zeszłym roku książek dla starszych dzieci.

- Tak, jakby zainteresowanie autorów przesunęło się w kierunku czytelników starszych, z wszystkimi tego konsekwencjami - większym zróżnicowaniem gatunków, postaci, ale również tematów czy problemów - uważa Joanna Papuzińska .

Laureaci pierwszych nagród w poszczególnych kategoriach otrzymali po 15 tys. zł. Wszystkie nagrodzone prace zostaną opublikowane na wiosnę przyszłego roku przez partnerujące fundacji wydawnictwa: Literatura, Publicat i Stentor.

d2uj24m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uj24m