Nagrodę Złotego Berła – wyróżnienie Fundacji Kultury Polskiej (FKP) otrzyma w niedzielę Tadeusz Różewicz .
Jury w składzie: Beata Tyszkiewicz, Bogusław Kott, Agnieszka Duczmal, Aleksander Krawczuk, Wacław Sadkowski, Rafał Skąpski i Andrzej Strumiłło, nagrodziło Tadeusza Różewicza za całokształt twórczości poetyckiej, dramatopisarskiej i prozatorskiej cechującej się obezwładniającą wręcz prostotą wyrazu artystycznego i nieubłaganą dociekliwością moralistyczną oczyszczającą wrażliwość odbiorców ze wszystkiego, co ją przygłusza, stępia i rutynizuje.
Twórczość Tadeusza Różewicza została przetłumaczona na ponad 20 języków.
Już pierwszy tom poezji Tadeusza Różewicza , wydany w 1947 r. Niepokój, został entuzjastycznie przyjęty przez czytelników i krytyków. Inne tomy poezji Tadeusza Różewicza , to Równina, Formy, Rozmowa z Księciem, Nic w płaszczu Prospera, Twarz trzecia. W 2001 r. ukazał się tomik Nożyk profesora , rok później – Szara strefa , w 2004 r. – Wyjście.
Jest autorem znanych dramatów: Kartoteka , Białe małżeństwo, Stara kobieta wysiaduje, Odejście głodomora, Pułapka, Do piachu. W dorobku Tadeusza Różewicza znalazły się także tomy prozy (Wycieczka do muzeum, Śmierć w starych dekoracjach, Przygotowanie do wieczoru autorskiego), scenariusze do filmów wyreżyserowanych przez jego brata Stanisława Różewicza („Miejsce na ziemi”, „Drzwi w murze”, „Opadły liście z drzew”).
Za granicą ukazało się - w przekładach na wszystkie ważniejsze języki świata - około 50 wyborów jego wierszy. Wymieniano go jako kandydata do literackiego Nobla. W 2000 r. książka Tadeusza Różewicza Matka odchodzi otrzymała literacką nagrodę NIKE.
Od 1968 r. Tadeusz Różewicz mieszka we Wrocławiu. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Publikuje głównie na łamach „Twórczości”, „Odry” i „Dialogu”.