Andrzej Strumiłło
Andrzej Strumiłło to osoba szczególnie zaangażowana w rozwój swojego regionu. Doceniany jest również przede wszystkim całokształt pracy twórczej znanego i cenionego artysty – człowieka orkiestry. Ma on bowiem w swoim dorobku tysiące dzieł z dziedziny grafiki, malarstwa, rysunku, rzeźby, fotografii, eseistyki oraz poezji. Profesor Andrzej Strumiłło pozostaje aktywny zawodowo pomimo przekroczenia 90. roku życia. Podczas pracy w USA niezdrowo zainteresowany tamtejszym dobrobytem doliczył się w ciągu jednego dnia łącznie aż 120 modeli szczoteczek do zębów dostępnych w sklepach, do których wszedł.
Andrzej Strumiłło – życiorys zawodowy artysty
Andrzej Strumiłło był w dzieciństwie ministrantem. Dzięki staraniom matki, Kazimiery Jurszanówny, w jego akcie urodzenia zmieniono mu rok urodzenia na późniejszy i uniknął wywózki na roboty przymusowe w trakcie drugiej wojny światowej. Fachu uczył się w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz na ASP w Krakowie, a później był w obu miejscach asystentem. Dużo podróżował po świecie dzięki współpracy z Polską Izbą Handlową. Najbardziej zafascynowały Andrzeja Strumiłło Chiny, Japonia, Tajlandia, Indie oraz Nepal, a oprócz krajów azjatyckich docenił również możliwość odwiedzenia Włoch. Oprócz projektowania pawilonów wystawienniczych za granicą także rysował, fotografował, pisał dzienniki. Strumiłło został profesorem kontraktowym, wykładał też na jednej z uczelni. Wygrał konkurs na kierownika pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, w związku z czym w latach 80. miał okazję mieszkać w Nowym Jorku. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych Andrzeja Strumiłło w pewien sposób zafascynował konsumpcyjny styl życia mieszkańców metropolii. Po powrocie do Polski osiadł w Czarnej Hańczy, skąd przeniósł się do Maćkowej Rudy.
Profesor Andrzej Strumiłło ma obecnie własną hodowlę koni arabskich, a także spory obszar ziemski, który obficie zalesił. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, kapituł przyznających wyróżnienia kulturalne, jest również w radzie jednego z parków narodowych. Wystawy jego dzieł organizowane były na całym świecie, m.in. w New Delhi, Hanoi, Lipsku, Moskwie, Pradze, Bratysławie. A pierwsza z ważniejszych miała miejsce w 1954 roku w Pekinie na tamtejszej ASP.
Andrzej Strumiłło – książki i najważniejsze nagrody
Książki profesora Andrzeja Strumiłło możemy nabyć w księgarniach m.in. dzięki Edyta Wittchen Wydawnictwo oraz Stopka Oficyna Wydawnicza. To również wydania bibliofilskie albumów z grafikami. Na rynku dostępne są chociażby wierne pamiętniki artysty, spisywane przez 28 lat życia. Jego tomiku wierszy posłuchamy także w postaci audiobooka. Literacko Andrzej Strumiłło współpracował chociażby z takimi znanymi osobami, jak Czesław Miłosz, Tomas Venclova, Tadeusz Budziński, Bogusław Bobek czy też Henryk Okarma.
Profesor Andrzej Strumiłło jest szeroko nagradzany za swe dokonania. Przykładowo rok 2017 ustanowiono w całym województwie podlaskim właśnie jego rokiem. Jest laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1969), nagrody państwowej II stopnia (1974), Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Medalu ”Zasłużonego Kulturze” Gloria Artis. Andrzej Strumiłło ma także na koncie tytuły Honorowego Obywatela Miasta Suwałk (tam też mieści się główna galeria jego prac, a na sam remont hal o powierzchni 200 m² wydano 650 tys. zł) oraz Honorowego Ambasadora Kultury Podlasia. W poczet zasług profesora Andrzeja Strumiłło wpisane jest również zgromadzenie obszernej kolekcji z dziedziny kultury i sztuki dla krakowskiego Muzeum Etnograficznego oraz dla Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, z którym często współpracował przy organizacji wystaw własnych na terenie kraju i za granicą oraz którego był członkiem Rady Muzealnej.
Data urodzenia | 23.10.1927 |
Miejsce urodzenia | Wilno, Litwa |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze