Trwa ładowanie...

Nagrania wierszy Agnieszki Osieckiej na jej 77 urodziny

Blisko stu aktorów, dziennikarzy i przyjaciół Agnieszki Osieckiej nagrywa jej teksty w formie deklamowanych wierszy. Nagrania zostaną zaprezentowane 7 października w Opolu i Warszawie podczas się uroczystości z okazji 77 urodzin poetki.

Nagrania wierszy Agnieszki Osieckiej na jej 77 urodzinyŹródło: AKPA
d4m459f
d4m459f

Blisko stu aktorów, dziennikarzy i przyjaciół Agnieszki Osieckiej nagrywa jej teksty w formie deklamowanych wierszy. Nagrania zostaną zaprezentowane 7 października w Opolu i Warszawie podczas się uroczystości z okazji 77 urodzin poetki.

Wśród lektorów, którzy nagrali lub nagrywają utwory Agnieszki Osieckiej, znaleźli się m.in. Krystyna Czubówna, Grzegorz Miecugow, Artur Barciś, Olga Bończyk, Matylda, Maciej i Mateusz Damięccy, Arkadiusz Janiczek, Edyta Jungowska, Iza Kuna, Piotr Machalica, Rafał Maćkowiak, Maciej Orłoś, Tomasz Raczek, Magda Umer, Katarzyna i Cezary Żakowie, Krzysztof Ziemiec, Grażyna Wolszczak czy Agata i Daniel Passent. Są w tym gronie także aktorzy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - Judyta Paradzińska, Grażyna Misiorowska, Maciej Namysło czy Leszek Malec. Każdy z deklamujących poezję Osieckiej został sfotografowany podczas nagrań i przygotował odręczny zapis wiersza, który nagrał. Obecnie kończy się produkcja nagrań oraz tablic ze zdjęciami i zapisami wierszy, z których powstanie urodzinowa wystawa.

Nagrania będzie można odsłuchać przy każdej z tablic ze zdjęciami za pomocą urządzeń mp3. "Wernisaż odbędzie się właśnie 7 października - w Opolu na Uniwersytecie Opolskim, a w Warszawie w kinie Atlantic" - poinformował dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Jarosław Wasik. W Opolu wystawa potrwa do końca października, w Warszawie będzie jednodniowa. Uroczysty wieczór z okazji 77 urodzin poetki w Warszawie poprowadzą jej córka Agata Passent wraz z Magdą Umer, a w Opolu Jerzy Satanowski i Jarosław Wasik. Podczas tych uroczystości odbędą się deklamacje wierszy Osieckiej wykonywane przez aktorów.

W obu miastach otwarciu wystawy towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego pt. "Agnieszka" w reż. Grażyny Pieczuro. W stolicy podczas wernisażu odbędzie się też pierwsza publiczna ekspozycja rękopisu Agnieszki Osieckiej "Co każdy chłopiec wiedzieć powinien?". Wszystkie nagrania przygotowane na obchody urodzin poetki dostępne będą również na stronach internetowych organizatorów. Pomysłodawcą wydarzenia byli Artur Wolski i jego grupa Entropia Słowa, a wśród organizatorów - prócz Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu - są również Fundacja im. Agnieszki Osieckiej "Okularnicy", firma Audio Cast, warszawskie Kino Atlantic oraz Uniwersytet Opolski. Wasik podkreślił, że projekt w 80 procentach przygotowywany jest przez jego uczestników za darmo. Np. wszyscy aktorzy, dziennikarze i lektorzy, którzy wzięli w nim udział, zrobili to nieodpłatnie. "Ze wszystkimi podpisaliśmy też umowy, zgodnie z którymi jeśli kiedykolwiek nagrania te zostaną wykorzystane komercyjnie, np. wydany zostanie audiobook, to cały dochód z
jego sprzedaży ma być przekazany na rzecz Fundacji im. Agnieszki Osieckiej" - dodał Wasik.

d4m459f

* Agnieszka Osiecka urodziła się 9 października 1936 r. w Warszawie.*Była poetką, dziennikarką, autorką ponad dwóch tysięcy tekstów utworów, m.in. "Małgośki". Na pierwszym Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1963 r. jej "Piosenka o okularnikach", wykonywana wówczas przez Kazimierę Utratę, odniosła sukces otrzymując nagrodę indywidualną. Pierwszą autorską płytę - "Piosenki Agnieszki Osieckiej" - wydały Polskie Nagrania w 1967 r. Pięciopłytowy album "Pięć oceanów" wydany przez Polskie Radio Osiecka przygotowywała, wybierając najważniejsze dla siebie piosenki. Nie doczekała jego premiery. Zmarła 7 marca 1997 roku. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997).

d4m459f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj