Trwa ładowanie...
d4gsra3

Grzegorz Miecugow

wikimedia Commons
Źródło: wikimedia Commons

Grzegorz Miecugow był dziennikarzem i publicystą, najbardziej rozpoznawalnym ze "Szkła kontaktowego" oraz "Faktów" TVN-u. Był także redaktorem radiowym.

Grzegorz Miecugow - życiorys

Grzegorz Miecugow urodził się 22 listopada 1955 r. w Krakowie jako syn znanego dziennikarza Bruno Miecugowa, pochodzącego z rodziny o ormiańsko-gruzińskich korzeniach. Żyjąc w domu Związku Literatów Polskich, mieli w swoim sąsiedztwie m.in. Wisławę Szyborską i Sławomira Mrożka. Grzegorz Miecugow uczył się w II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w rodzinnym mieście, a na studia pojechał do Warszawy, gdzie wybrał filozofię (wtedy nie chciał być dziennikarzem) na Uniwersytecie Warszawskim.
Pracował w Teatrze na Rozdrożu i w lokalnym radiu. Później związał się z telewizją, gdzie prowadził "Wiadomości" w TVP1, a od 1997 r. był dziennikarzem TVN-u. Pisał także felietony i wykładał w Collegium Civitas. Miecugow miał na koncie trzy epizody aktorskie: w "Pułapce" z 1997 r., w "Rysiu" z 2007 r. oraz w teledysku Grupy Operacyjnej do piosenki "Świr".

*Miecugow był żonaty *z Joanną, z którą miał syna, Krzysztofa.
Zmarł 26 sierpnia 2017 r. w Warszawie. Przyczyną zgonu miał być rak płuca, chociaż niektóre źródła wspominają o możliwym zarażeniu sepsą. Dziennikarz został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Grzegorz Miecugow - działalność

Grzegorz Miecugow zaczął swą dziennikarską karierę od pracy w lokalnym warszawskim radiu. Po stanie wojennym prowadził w eterze program dla dzieci, a od 1987 r. audycję "Zapraszamy do Trójki". Zdarzało mu się również prezentowanie Listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.

W telewizji pojawił się w 1989 r. jako prezenter i wydawca "Wiadomości". Osiem lat później zaczął współpracę z Tomaszem Lisem przy Faktach TVN-u. W wyniku konfliktów z prezenterem, Miecugow odszedł ze stacji, do której jednak zdecydował się wrócić do 2001 r. W międzyczasie natomiast doradzał ówczesnemu marszałkowi Sejmu, Maciejowi Płażyńskiemu.

Współpraca z TVN-em rozszerzyła się o kanał informacyjny TVN24, którego Miecugow był współtwórcą, a później objął stanowisko szefa wydawców stacji. Oprócz tego dziennikarz ma w swoim dorobku prowadzenie "Big Brothera", "Szkła kontaktowego" (wraz z Tomaszem Sianeckim, z którym napisał książkę "Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu"), "Inny punkt widzenia", "Gościa porannego" i "Cały ten świat".

Miecugow był związany z "Dziennikiem Polskim", dla którego pisał felietory zatytułowane "Swoje wiem" oraz z "Przekrojem".

Grzegorz Miecugow - książki

Grzegorz Miecugow jest autorem (w niektórych przypadkach współautorem) publikacji:

  • "Inny punkt widzenia" - dwa tomy (zbiór najciekawszych wywiadów wyemitowanych w programie o tej samej nazwie)
  • "Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu" - książka napisana z Tomaszem Sianeckim
  • "Przypadek"
  • "Trójka do potęgi"
  • "Szkiełko i wokół" – książka jest wywiadem-rzeką, poprowadzonym przez Violettę Ozminkowski

Miecugow otrzymał kilka nagród za swoją działalność dziennikarską, a w tym:

  • Ostre Pióro – nagroda specjalna
  • Wiktor - największe odkrycie telewizyjne (wraz z Tomaszem Sianeckim) za program "Szkło kontaktowe"
  • Złota Gruszka „za szczególne osiągnięcia dziennikarskie”
  • artPrezydent na Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie
Grzegorz Miecugow
Data urodzenia

22.11.1955

Miejsce urodzenia

Kraków

Data śmierci

26.08.2017

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
d4gsra3

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gsra3
d4gsra3
d4gsra3
d4gsra3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj