Od 5 września na rynku będzie dostępna książka Bogusława Chraboty, redaktora naczelnego Polsatu. Książkę wydała oficyna "Totamto Books".
- Ferzan to pierwsza moja powieść. Dotąd wydałem jedną książkę wspomnieniową Widzieć mądrość w wolności (o Mirosławie Dzielskim) i trzy tomy poezji i mini-esejów (ostatni Kroniki z czasów Mitanni) - mówi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Polsatu.
Ferzan to opowieść, której akcja rozgrywa się w społeczności Turków cypryjskich w latach 50 i 60. Zderza się w niej tradycja islamska z nowoczesnością i wartościami chrześcijańskimi. Ów konflikt - choć dla autora pierwszorzędny - jest tylko tłem opowieści o miłości i o jej braku. O usprawiedliwionej tradycją pedofilii i jej skutkach. O fatum, które raz uruchomione dokonuje niekończących się spustoszeń.
- Mówiąc o książce - żartobliwie nazywam ją powieścią dla kobiet, bo przemawia delikatnością i finezyjnym opisem uczuć - choć nie brakuje w niej brutalności, dramatu a nawet pewnej refleksji filozoficznej.
Dlaczego taka odległa rzeczywistość? Dlaczego właśnie Cypr? Bo tam znalazłem grób dziewczyny, o której jest ta historia. Grób jest tam do dziś. Podobnie jak miejsca, które opisuję - wyjaśnia Bogusław Chrabota.
- Pierwsi Czytelnicy mówią, że książka wpisuje się w nurt realizmu magicznego, a więc formuły literackiej z której korzystali autorzy tzw. boomu latynoamerykańskiego.
To najogólniej mówiąc przedstawienie realistycznie opisanego świata przemieszane z rzeczywistością magiczną, ulotną, bajeczną. Tu jednak miejscem akcji jest Bliski Wschód, a to co miesza się z realiami świeckiego Cypru lat 60, to duchowość i tradycja Isalmu - dodaje Bogusław Chrabota.
Książkę będzie można kupić w Empikach i prawie stu innych księgarniach w całej Polsce. Prawdopodobnie w październiku będą zorganizowane wieczory autorskie w wybranych księgarniach i Empikach.