Ta miłość była tragiczna. Wiedział to Nabokov
Po przeprowadzce do Stanów przyszły autor "Lolity" wyobrażał sobie Supermana opłakującego niemożność posiadania dzieci z Lois Lane. Utwór pt. "Lament Człowieka Jutra" przez niemal 80 lat uważany był za zaginiony.
Vladimir Nabokov jest autorem wiersza, w którym podmiotem lirycznym uczynił amerykańskiego superbohatera. W "Lamencie Człowieka Jutra" Superman wspólnie z ukochaną Lois spaceruje po miejskim parku i rozpacza nad niemożnością posiadania owoców ich miłości. Kosmiczna moc, która dała mu nadsiłę, staje się źródłem cierpienia mężczyzny.
W dodatku literackim "The Times" ukazał się wiersz Vladimira Nabokova. Przez niemal 80 lat utwór uważany był za zaginiony. Nabokov wysłał go redaktorowi poezji "New Yorkera" zaledwie dwa lata po przyjeździe do USA z okupowanej Francji. Dla rosyjskiego pisarza był to okres usilnego szukania źródła dochodów oraz swojego miejsca w nowej rzeczywistości. Za dnia uczył w Wellesley, nocami tworzył. Tłumaczył na angielskie własne wcześniejsze utwory. Sięgał po kryminały, biografie, eseje, recenzje, pisał także poezję.
Zobacz: Dean Cain o Trumpie, feministkach i ... Korei Północnej. Szczery wywiad z "Supermanem"!
Amerykański wydawca, odrzucając wiersz imigranta, starał się zachować dyplomację. Z zachowanej korespondencji wiemy, że Charles Pearce uznał, że wiersz Nabokova nie będzie zrozumiały dla niektórych czytelników.
Nie mógł przewidzieć że rosyjski autor "stanie się pod koniec lat pięćdziesiątych światowej sławy pisarzem" a "odrzucony wiersz z 1942 roku będzie jedną z zagadek, brakujących stron jego twórczej biografii "- napisał przy okazji publikacji Andrei Babikov, rosyjski pisarz i tłumacz. Bezpośrednią inspiracją do poetyckich rozważań Nabokova była okładka 16. zeszytu przygód "Supermena".