Trwa ładowanie...

Na Polu Mokotowskim powstanie Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego

Na Polu Mokotowskim powstanie Ścieżka Ryszarda KapuścińskiegoŹródło: PAP
d3p7075
d3p7075

Na Polu Mokotowskim powstanie Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego, przestrzenna wystawa, związana z życiem i twórczością pisarza. W poniedziałek w Warszawie ogłoszono konkurs na projekt plastyczno-architektoniczny ścieżki.

Ścieżka jest inspirowana trasą autentycznych spacerów pisarza. Właśnie podczas swoich porannych spacerów po Polu Mokotowskim Ryszard Kapuściński wykonywał fotografie, uwieczniał m.in. stare, zarośnięte trawami i krzewami bramy i furtki opuszczonych lub rozebranych domów. Zdjęcia te można było przez ostatni miesiąc oglądać w Bibliotece Narodowej na wystawie „Twarze-furtki. Fotografie”.

Przed tegoroczną wystawą w Warszawie, fotografie „Furtki” zostały pokazane publiczności tylko raz, 22 listopada 1996 roku podczas "Wernisażu jednego wieczoru" w atelier fotografii reklamowej Woody'ego Ochnio i Chrisa Niedenthala w Warszawie. Wystawa trwała tylko cztery godziny.

d3p7075

„Żyjemy otoczeni niezwykłym bogactwem form plastycznych, które umykają naszej uwadze. Mijamy w pośpiechu to, co ciekawe. W natłoku informacji pogubiły się skale wartości. Brak latarni morskich, punktów stałych. Ludzie biją się, krzyczą, giną, drapią ziemię, codziennie to oglądamy. Wyobraźnia popada w paraliż. By ją ożywić, potrzebny jest moment ciszy. Wystarczy jedno spojrzenie na rząd nijakich, brzydkich furtek, a staną się one niezwykłe” - mówił Kapuściński podczas wernisażu przed 12 laty.

Konkurs na projekt ścieżki został ogłoszony w trakcie finisażu warszawskiej wystawy.Ścieżka ma umożliwiać spacerowiczom zapoznanie się z losami Kapuścińskiego i z jego dziełami. Mają się tam znaleźć cytaty z jego książek, ilustrowane zdjęciami.

Organizatorzy konkursu liczą, że wezmą w nim udział przede wszystkim studenci i absolwenci wydziałów architektury, projektowania oraz kierunków artystycznych szkół wyższych.

Jak napisano w regulaminie, zadanie konkursowe polega na zaproponowaniu znaku w przestrzeni, który stanowić będzie symboliczne nawiązanie do osoby Ryszarda Kapuścińskiego i jego twórczości, a jednocześnie wpisywać się w krajobraz i specyfikę Parku Pole Mokotowskie.

d3p7075

Prace można przesyłać do 15 października. Na zwycięzców czekają nagrody. Pierwsza wynosi 15 tys. zł, druga - 10 tys., trzecia - 5 tys. Prace mogą być grupowe.

Autor zwycięskiej pracy zostanie zaproszony do pracy nad realizacją projektu. Najciekawsze propozycje zostaną zaprezentowane jesienią tego roku na wystawie pokonkursowej.

Ścieżka Kapuścińskiego powstaje z inicjatywy Rady i Zarządu Dzielnicy Ochota i jest wspólnym przedsięwzięciem Urzędu Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, Biblioteki Narodowej, Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji Bęc Zmiana.

d3p7075
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p7075

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj