Trwa ładowanie...
drb17w0

Chris Niedenthal

Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Jerzy Gumowski

Chris Niedenthal to jeden z najlepszych polskich fotografów, którego słynne zdjęcie przedstawiające wojsko na tle kina Moskwa w Warszawie stało się symbolem stanu wojennego. Niedenthal współpracował z najsłynniejszymi zagranicznymi gazetami "Time", "Der Spiegel", "Forbes", "Newsweek".

Chris Niedenthal – biografia

Christopher Jan Niedenthal urodził się w 1950 roku w Londynie w rodzinie polskich imigrantów, którzy wyjechali przed wojną z Wilna. Do Polski po raz pierwszy przyjechał jako trzynastolatek, już po otrzymaniu pierwszego aparatu fotograficznego firmy Kodak.

Chris Niedenthal przez 3 lata studiował fotografię w London College of Printing. Następnie został korespondentem "Newsweeka". W 1979 roku sfotografował Jana Pawła II, który przyjechał z pierwszą wizytą do Polski. Zdjęcie papieża z goździkami w jednym ręku i małą dziewczynką w drugiej trafiło na okładkę gazety.

Kiedy w Polsce został wprowadzony stan wojenny, Chris Niedenthal fotografował z ukrycia. Z tego okresu pochodzi najsłynniejsze zdjęcie Niedenthala przedstawiające transporter SKOT pod kinem Moskwa w Warszawie. Na afiszu jest Czas Apokalipsy w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Fotografia według wielu osób jest symbolem stanu wojennego.

W tym okresie Niedenthal przekazywał diapozytywy turystom, którzy mogli legalnie opuścić kraj. Zdjęcia opisywał na kartkach, a następnie je fotografował, tak aby rolki nie zostały zniszczone.

W 1986 roku Niedenthal uwiecznił na zdjęciu Janosa Kadara, który był węgierskim sekretarzem generalnym. Dzięki fotografii Niedenthal został nagrodzony Grand Press Photo (1986), a zdjęcie trafiło na okładkę "Time'a".

W 1987 roku Niedenthal wyprowadził się do Austrii. Natomiast w 1995 roku zaczął prowadzić w Warszawie studio reklamowe. Trzy lata później otrzymał obywatelstwo polskie.

Chris Niedenthal z żoną, Karoliną, mają syna Filipa Niedenthala, który jest redaktorem naczelnym Esquire.

Chris Niedenthal otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 2013 roku.

Chris Niedenthal – wystawy

W 1999 roku Chris Niedenthal zorganizował wystawę "Tabu. Portrety nieportretowanych", na której przedstawił dzieci chore umysłowe. Zdjęcia były pokazywane nie tylko w Polsce, ale również w Austrii czy na Słowacji.

W 2001 roku Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke zorganizowali projekt "Sąsiadka", który nawiązywał do pogromu Żydów w Jedwabnem. Na tle żydowskich miasteczek fotografom pozowała młoda Wietnamka.

Chris Niedenthal – albumy

Zdjęcia Chrisa Niedenthala zostały po raz pierwszy wydane w formie albumu w 2004 roku. "Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty" zawiera 130 zdjęć, a także komentarze Jacka Hugo-Badera.

Kolejne albumy Niedenthala to: "13/12. Polska stanu wojennego" (2006), "In Your Face. Oblicza niedawnej przeszłości" (2011), "Chris Niedenthal. Wybrane fotografie 1973-1989" (2014).

Chris Niedenthal – książki

W 2011 roku ukazała się autobiograficzna książka "Zawód: fotograf", w której Chris Niedenthal wspomina największe wydarzenia, które mógł fotografować nie tylko w Polsce (strajk w stoczni gdańskiej), ale w całej wschodniej Europie (rewolucja w Czechach czy na Węgrzech).

drb17w0

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drb17w0
drb17w0
drb17w0
drb17w0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj