Trwa ładowanie...
21 lipca 2017, 19:34

Na jego komiksach wychowało się kilka pokoleń

Janusz Christa to ojciec kultowych historii obrazkowych z epoki PRL-u, które mimo upływu lat nie tracą na atrakcyjności. Twórca "Kajka i Kokosza" obchodziłby w lipcu 83. rocznicę urodzin. Kim był i jak zaczynał jeden z najbardziej płodnych i cenionych artystów ze świata polskiego komiksu? 

Na jego komiksach wychowało się kilka pokoleńŹródło: Facebook
d1nbmm4
d1nbmm4

Janusz Christa to ojciec kultowych historii obrazkowych z epoki PRL-u, które mimo upływu lat nie tracą na atrakcyjności. Twórca "Kajka i Kokosza" obchodziłby w lipcu 83. rocznicę urodzin. Kim był i jak zaczynał jeden z najbardziej płodnych i cenionych artystów ze świata polskiego komiksu?

Christa urodził się 19 lipca 1934 r. w Wilnie. Jako rysownik zadebiutował w wieku 23 lat krótkimi historyjkami obrazkowymi w magazynie "Jazz" i jednostronicowymi historyjkami o Kuku i Ryku w tygodniku "Przygoda". 17 września 1958 roku w trójmiejskiej gazecie "Wieczór Wybrzeża" opublikował pierwsze paski komiksowe z przygodami Kajtka-Majtka, które przerodziły się w jedną z najsłynniejszych serii jego autorstwa.

Cztery lata później na łamach gazety zaczęły się pojawiać opowieści o perypetiach dzielnych marynarzy, Kajtka i Koka. Christa rysował je nieprzerwanie przez 14 lat, po sześć odcinków tygodniowo. Ostatnią opowieścią z tego cyklu był najdłuższy polski komiks - "* Kajtek i Koko w kosmosie ", składający się z 1265 odcinków (lata 1968-72). *

(img|745703|center)

W 1972 roku Janusz Christa stworzył swych najsłynniejszych bohaterów – słowiańskich wojów Kajka i Kokosza, z którymi przeniósł się z "Wieczoru Wybrzeża" do "Świata Młodych", a następnie do wydań książkowych (łącznie 20 tomów). Komiksy Christy , takie jak "Bajki dla dorosłych", "Gucek i Roch", "Pan Paparura", ukazywały się w magazynie Relax.

d1nbmm4

Ostatnim, nieukończonym komiksem, nad którym podjął pracę, była humoreska "Polbida" narysowana w roku 1993. Później * Janusz Christa przestał tworzyć ze względu na pogarszający się stan zdrowia. *

31 maja 2007 roku został odznaczony medalem Gloria Artis. W roku 2008, raptem miesiąc przed śmiercią artysty, na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi świętowano 50-lecie Kajtka i Koka. Ukazała się wówczas m.in. książka ze wspomnieniami Janusza Christy.

(img|745704|center)

Jesienią 2013 roku wydawnictwo Egmont, mające w swojej ofercie większość komiksów Christy, ogłosiło Ogólnopolski Konkurs im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci. Konkurs wyłania młodych polskich rysowników i scenarzystów na wykreowanie nowych, współczesnych bohaterów komiksów dla dzieci. Autorzy nagrodzonych i wyróżnionych prac mają możliwość wydania pełnowymiarowych albumów komiksowych a także otrzymują dla nich wsparcie promocyjne. Konkurs to również okazja do zaprezentowania młodemu pokoleniu twórczości Janusza Christy, twórcy kultowych polskich bohaterów komiksowych – Kajka i Kokosza.

d1nbmm4

Laureatami dotychczasowych edycji konkursu byli m.in. Piotr Hołod ("Wojtek i Rudy"), Berenika Kołomycka ("Malutki Lisek i Wielki Dzik"), Bartosz Sztybor i Tomasz Kaczkowski ("Niezła draka, Drapak!").

We wrześniu 2016 roku Egmont wydał komiks "Kajko i Kokosz: Nowe przygody", w którym za scenariusz i rysunki poszczególnych historii odpowiadają różni polscy artyści, m.in. Piotr Bednarczyk, Krzysztof Janicz, Norbert Rybarczyk czy Tomasz Samojlik (przeczytaj recenzję tutaj ).

Janusz Christa był wspaniałym gawędziarzem, człowiekiem przyjacielskim i dowcipnym. Na lekturze jego komiksów - humorystycznych, pełnych błyskotliwych dialogów, dynamicznych rysunków i niezapomnianych bohaterów – wychowywało się kilka pokoleń polskich czytelników. Zmarł 15 listopada 2008 roku w wieku 74 lat.

Obejrzyj #dziejesiewkulturze: Sylvester Stallone rozwiał nadzieje fanów. "Rambo" powstanie bez niego:

/JZ/

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj