Muzeum Powstania Warszawskiego wydało antologię komiksów powstańczych
*13 komiksów wyróżnionych w II ogólnopolskim konkursie na komiks o Powstaniu Warszawskim zorganizowanym w ubiegłym roku przez Muzeum Powstania Warszawskiego - znalazło się w antologii Powstanie w komiksie . * - W 2008 roku ogłosiliśmy konkurs dla amatorów i profesjonalistów na komiks o Powstaniu Warszawskim, w którym musieli wykorzystać oryginalne zdjęcie z Powstania i na jego podstawie opowiedzieć jakąś historię. W wydanej antologii znalazło się 13 prac wyróżnionych w tym konkursie, m.in. komiks najmłodszego uczestnika, 8-letniego Wiktora Kuliga pt. Akcja Kanał, w którym przedstawił epizod z życia swoich dziadków, uczestników Powstania - opowiadała rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz.
Jak zaznaczyła rzeczniczka, komiks wydaje się formą najlepiej przybliżającą, zwłaszcza ludziom młodym, historię Powstania.
- W antologii przedstawiono zarówno walkę zbrojną, jak i historie osobiste oraz los ludności cywilnej, czyli różne aspekty Powstania Warszawskiego - wojenne i osobiste - dodała Kotonowicz.
W antologii znalazły się prace Rafała Bąkowicza Sierpień, Tomasza Bereźnickiego Dobry, Ernesto Gonzalesa i Grzegorza Janusza Chodzące nieszczęście, Anny Steliżuk Kołysanka dla Dziuni, Legenda o Powstaniu Tomasza Pastuszki, Magnuszewski - pieśń o Jarosławie Skrzyńskim Marka Igora Skrzyńskiego i Jarosława Skrzyńskiego, Barykada Tomasza Niewiadomskiego i Macieja Parowskiego, Kat Pawła Sambora, Wyzwolenie Janusza Ordona i Radosława Smektałay, Pamięć Walcząca Pawła Piechnika i Tomasza Kontny, Wolna 44 Antoniego Serkowskiego i Mariusza Pitury, Niedokończony Ślub Ewy i Bema Wojciecha Przybyszewskiego jr. oraz Akcja Kanał Wiktora Kuliga.
Publikacja wydana została przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Wydawnictwo Egmont.Od 14 marca jest dostępna w sklepie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz księgarniach oferujących komiksy.