Trwa ładowanie...

Muzeum Muncha walczy o cenne obrazy

Muzeum Muncha walczy o cenne obrazyŹródło: Inne
d26i5pl
d26i5pl

Muzeum Edwarda Muncha w Oslo szuka chirurgów specjalizujących się w operacjach oczu, aby pomogli w ratowaniu słynnych obrazów Muncha – „Krzyk” i „Madonna”.

NIEODWRACALNIE ZNISZCZONE OBRAZY MUNCHA

Obrazy, których wartość szacuje się na prawie 100 mln euro, zostały skradzione z muzeum w sierpniu 2004 r. Policja odzyskała je jesienią 2006 r. Zostały one jednak nieodwracalnie uszkodzone w czasie kradzieży, a także w wyniku fatalnego obchodzenia się z nimi i przechowywania w nieodpowiednich warunkach.

„Krzyk”, uważany za najczęściej reprodukowany obraz świata, uszkodziła głownie wilgoć. Natomiast „Madonna” będąca portretem Norweżki Dagny Juel, żony polskiego pisarza Stanisława Przybyszewskiego , została podziurawiona gdy złodzieje wyrywali obraz z ram tłukąc chroniące go szkło.

Dyrektor Muzeum Muncha, Lise Mjoes, mówiła w sądzie podczas procesu trzech sprawców kradzieży, że muzeum zatrudni chirurgów, którzy stosując metody i sprzęt z klinik okulistycznych wydobędą z obrazów tkwiące w nich odłamki szkła. Umożliwi to konserwatorom reperację powierzchni obrazów.

d26i5pl

Jak podają w czwartek norweskie media, Muzeum Muncha domaga się od sprawców kradzieży finansowego odszkodowania za poniesione straty. Koszty konserwacji obu dzieł szacuje się na równowartość 200 tys. euro. Kolejne 160 tys. euro ma wyrównać straty powstałe w wyniku zmniejszenia wpływów kasowych, gdy po włamaniu placówka pozostawała zamknięta.

Dla trzech włamywaczy, których sąd już uznał winnymi przestępstwa, prokurator domaga się kar 7, 10 i 12 lat więzienia, a ponadto pokrycia przez nich kosztów i strat muzeum. Są to kary zaskakująco wysokie w norweskiej praktyce prawnej. Jednak według prokurator Elisabeth Ramstad, sprawcy z pełną świadomością ukradli i uszkodzili obrazy należące do wszystkich Norwegów i traktowane przez nich jako skarby narodowe.

Edward Munch, jeden z czołowych nowatorów w sztuce przełomu XIX i XX wieku, zasłynął jako twórca dzieł najpełniej wyrażających lęki i obsesje ludzi przełomu wieków. Jego twórczość inspirowała niemieckich ekspresjonistów. Zmarł na początku 1944 roku w Ekely, po przekazaniu swych licznych dzieł (przeszło 1000 obrazów olejnych, 15 tys. rycin, 4400 rysunków i akwarel oraz kilku rzeźb) miastu Oslo, co pozwoliło na otwarcie tam w 1963 roku Muzeum Muncha.

d26i5pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26i5pl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj