Trwa ładowanie...

Muzeum Auschwitz poszerzyło informator o placówce

Muzeum Auschwitz poszerzyło informator o placówceŹródło: Inne
d29l9qo

Drugie, poszerzone wydanie informatora Auschwitz-Birkenau. Historia i teraźniejszość, w którym - obok informacji o powstaniu i historii obozu znalazł się opis bieżącej działalności muzeum - ukazało się nakładem Wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Rzecznik placówki Jarosław Mensfelt powiedział, że w porównaniu z pierwszym wydaniem, które ukazało się dwa lata temu, obecne wzbogaciło się m.in. o kalendarium najważniejszych wydarzeń podczas funkcjonowania obozu.

"Informator, bogato ilustrowany zdjęciami historycznymi i współczesnymi, zawiera podstawowe dane dotyczące Auschwitz, w tym liczbę ofiar nazistów, genezę powstania obozu i historię jego rozbudowy, opis działalności obozowego i przyobozowego ruchu oporu, wyzwolenia oraz kalendarium wydarzeń" - powiedział rzecznik.

d29l9qo

Część poświęcona muzeum opisuje jego historię od chwili, gdy kilka miesięcy po zakończeniu II wojny światowej grupa byłych polskich więźniów zaczęła publicznie propagować ideę upamiętnienia ofiar Auschwitz.

Informator dostępny jest na razie w języku polskim. Przygotowywane są już jednak wersje: angielska, włoska i hiszpańska. Pierwsze wydanie informatora wywołało kontrowersje w części środowisk prawicowych. Oświęcimska Młodzież Wszechpolska domagała się wycofania nakładu, gdyż - ich zdaniem - przemilczane zostały niektóre fakty związane z martyrologią Polaków.

Wszechpolacy wskazywali, że w publikacji nie pojawiła się data pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz, w którym to dniu zaczął funkcjonować KL Auschwitz. Nie doszukali się też daty pierwszego gazowania w obozie (3-5 września 1941 r.), kiedy to zabito 600 jeńców radzieckich i 250 Polaków ze szpitala obozowego. Zabrakło też według nich wzmianek o tak zwanych więźniach policyjnych, głównie Polakach, spośród których co najmniej kilka tysięcy zostało rozstrzelanych pod "ścianą straceń". Zarzucili natomiast, że dwukrotnie pojawia się data otwarcia pierwszej wystawy w muzeum.

Przedstawiciele muzeum przypomnieli wówczas, że informator nie jest publikacją o historii obozu, lecz o działalności muzeum.

d29l9qo

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II, czyli Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W skład kompleksu Auschwitz wchodziła także sieć podobozów. Do Auschwitz hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Życie straciło tu co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

Muzeum powstało w 1947 roku na terenie byłego obozu, natomiast Wydawnictwo Muzeum powstało dziesięć lat później. Dotychczas opublikowało przewodniki, publikacje popularno-naukowe, wspomnienia, albumy i katalogi w łącznym nakładzie blisko 8 milionów egzemplarzy.

d29l9qo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29l9qo