Trwa ładowanie...

Muzealny piknik rodzinny z Żeromskim i Sienkiewiczem w Kielcach

Projekcje filmów, pokaz zabytkowej broni, opowieści o podróżach do Afryki, degustacje potraw i konkurs z nagrodami obiecuje Muzeum Narodowe w Kielcach uczestnikom pikniku rodzinnego ze Stefanem Żeromskim i Henrykiem Sienkiewiczem. Imprezę zaplanowano na 31 lipca.

Muzealny piknik rodzinny z Żeromskim i Sienkiewiczem w KielcachŹródło: "__wlasne
d1ucs2e
d1ucs2e

* Projekcje filmów, pokaz zabytkowej broni, opowieści o podróżach do Afryki, degustacje potraw i konkurs z nagrodami obiecuje Muzeum Narodowe w Kielcach uczestnikom pikniku rodzinnego ze Stefanem Żeromskim (na zdj.) i Henrykiem Sienkiewiczem . Imprezę zaplanowano na 31 lipca. *

Spotkanie pod hasłem "Na literackim wzgórzu" rozpocznie się w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach od poszukiwania "zaginionych" eksponatów. Gości powita sobowtór pisarza. Serię kolejnych atrakcji przygotowano na włościach Henryka Sienkiewicza , w parku obok jego pałacyku w Oblęgorku – zapowiada w imieniu organizatorów Anna Latos.

W podziemiach muzeum w Oblęgorku odbędą się projekcje dwóch niemych filmów - na podstawie powieści Żeromskiego Wiatr od morza oraz według noweli Sienkiewicza Janko Muzykant . Świat adaptacji tych utworów przybliży widzom filmoznawca, a oprawę muzyczną obu ekranizacji zapewni pianista.

W przypałacowym ogrodzie będzie można zobaczyć wystawę ulubionych kwiatów Sienkiewicza i Żeromskiego , spróbować potraw, które lubili obaj pisarze, obejrzeć egzemplarze broni opisanej w Trylogii , Popiołach oraz Wiernej rzece .

d1ucs2e

Zainteresowani wysłuchają archiwalnej audycji z 1958 r., nagranej podczas otwarcia Muzeum Henryka Sienkiewicza z udziałem syna pisarza i jego żony.Zaprezentowny zostanie także film ze spotkania miłośników literatury z Moniką Żeromską - córką autora Przedwiośnia .

W ramach zamknięcia oblęgorskiej wystawy „Na Czarnym Lądzie”, podróżnik Stanisław Wadecki opowie o wyprawach na kontynent afrykański, można będzie posłuchać tam-tamów, uczestniczyć w warsztatach tańca afro przy muzyce bębnów, a także konstruować instrumenty perkusyjne własnego pomysłu.

Piknik dla dorosłych zakończy koncert "Usta milczą, dusza śpiewa", w wykonaniu artystów scen warszawskich.Dzieci skorzystają wówczas w sienkiewiczowskim ogrodzie z bajkowego placu zabaw – m.in. zjeżdżalni, trampoliny, stanowisk łuczniczych. Łucznicy-ochotnicy ozdobią twarze wymyślnymi wzorami.

W Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego znajdą się trzy przedmioty pochodzące z pałacyku Henryka Sienkiewicza , a w muzeum autora Trylogii - trzy obiekty z muzeum Żeromskiego . Kto odwiedzi obydwa muzea i wpisze na karcie konkursowej nazwy sześciu eksponatów, które zmieniły stałe miejsce ekspozycji, weźmie udział w losowaniu nagród na zakończenie niedzielnego pikniku.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego i pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku - oddziały Muzeum Narodowego w Kielcach - oraz lokalna grupa działania "Dorzecze Bobrzy" przyjmują zapisy chętnych do udziału w imprezie.

d1ucs2e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ucs2e