Trwa ładowanie...
Karol Skomorowski
05-12-2019 12:18

Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Tym razem padło na "alternatywkę"

Młodzieżowe Słowo Roku 2019 został oficjalnie ogłoszone. W tym roku zaszczyt ten przypadł "alternatywce".

Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Tym razem padło na "alternatywkę"Źródło: Getty Images
d381qtb
d381qtb

Młodzieżowe Słowo Roku 2019 to wyjątkowy coroczny plebiscyt organizowany przez PWN, który pozwala określić najczęściej stosowane słowa przez młodzież. Jurorzy brali pod uwagę takie czynniki jak kreatywność modeli słowotwórczych, humor oraz estetykę.

Na podstawie liczby oddanych głosów ustalono, że młodzieżowym słowem roku 2019 została "alternatywka". Tuż za nią na podium znalazły się kolejno "jesieniera", czyli miłośniczka jesieni, a także "eluwina" - slangowe powitanie, przekształcenie słowa "elo".

Kim jest zatem "alternatywka"? Wyrażenie to jest polskim odpowiednikiem angielskiego "alternative girl". Alternatywką jest osobą słuchająca alternatywnych odłamów danych gatunków muzycznych, a także stawiającą na niekonwencjonalną estetykę w sposobie ubierania się. Wśród elementów charakterystycznych wyróżnia się łańcuch na spodniach, bluzy konkretnych marek, kolorowe włosy, kreski na oku oraz piercing i tatuaż.

Kapitułę plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2019 tworzyli: Marek Łaziński (UW), Bartek Chaciński (Polityka), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach). W 2017 rr. wielkim zwycięzcą było "XD", a w 2018 wybrano "dzbana".

d381qtb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d381qtb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj