Trwa ładowanie...
d2bv42b

Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Tym razem padło na "alternatywkę"

Młodzieżowe Słowo Roku 2019 został oficjalnie ogłoszone. W tym roku zaszczyt ten przypadł "alternatywce".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Tym razem padło na "alternatywkę"
Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Tym razem padło na "alternatywkę" (Getty Images)
d2bv42b

Młodzieżowe Słowo Roku 2019 to wyjątkowy coroczny plebiscyt organizowany przez PWN, który pozwala określić najczęściej stosowane słowa przez młodzież. Jurorzy brali pod uwagę takie czynniki jak kreatywność modeli słowotwórczych, humor oraz estetykę.

Na podstawie liczby oddanych głosów ustalono, że młodzieżowym słowem roku 2019 została "alternatywka". Tuż za nią na podium znalazły się kolejno "jesieniera", czyli miłośniczka jesieni, a także "eluwina" - slangowe powitanie, przekształcenie słowa "elo".

Kim jest zatem "alternatywka"? Wyrażenie to jest polskim odpowiednikiem angielskiego "alternative girl". Alternatywką jest osobą słuchająca alternatywnych odłamów danych gatunków muzycznych, a także stawiającą na niekonwencjonalną estetykę w sposobie ubierania się. Wśród elementów charakterystycznych wyróżnia się łańcuch na spodniach, bluzy konkretnych marek, kolorowe włosy, kreski na oku oraz piercing i tatuaż.

Kapitułę plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2019 tworzyli: Marek Łaziński (UW), Bartek Chaciński (Polityka), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach). W 2017 rr. wielkim zwycięzcą było "XD", a w 2018 wybrano "dzbana".

d2bv42b

Podziel się opinią

Share

d2bv42b

d2bv42b