Młody morderca nie miał litości. Tak zginął Theo van Gogh
Theo van Gogh reżyserował kontrowersyjne filmy wymierzone w muzułmańskich fundamentalistów. Spotkał go straszny los.
15 lat temu doszło do zabójstwa prabratanka Vincenta van Gogha. Ta historia jest częścią książki "Zastrzelić, zadźgać i otruć, czyli historia morderstwa" Jonathana J. Moore'a. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak poniżej publikujemy jej fragment.
Nieprzyjemny precedens
Morderstwo Theo van Gogha, do którego doszło 2 listopada 2004 r., nie zmieniło losów świata, ale to wówczas po raz pierwszy muzułmańscy fundamentaliści zaatakowali tak znaną osobę, aby uderzyć w zachodnie demokratyczne wartości: wolność słowa i religijną tolerancję.
Theo van Gogh urodził się 23 lipca 1957 r. w Hadze, w Holandii. Był dość kontrowersyjną postacią, wykorzystał sławne nazwisko (był prabratankiem Vincenta van Gogha), aby zrobić karierę w mediach. Związał się z teatrem, ale nakręcił również kilka filmów, które przeważnie miały polityczny wydźwięk.
Szczególnie krytycznie odnosił się do muzułmańskich fundamentalistów i widział zagrożenie w napływie muzułmanów do Europy w latach dziewięćdziesiątych. Nawiązał współpracę z Ayaan Hirsi Ali (na zdjęciu poniżej) – młodą Somalijką, która uciekła ze swojej ojczyzny przed zaaranżowanym małżeństwem. Razem nakręcili krótkometrażowy film "Submission", ukazujący, w jaki sposób niektóre islamskie społeczeństwa zezwalają na przemoc wobec kobiet. Na ciałach wykorzystanych kobiet umieszczono namalowane henną fragmenty Koranu. To wywołało oburzenie muzułmanów. Van Gogh zawsze wzbudzał kontrowersje, nie spodziewał się jednak odpowiedzi, jaką otrzymał.
Gdy w mroźny poranek 2 listopada 2004 r. jechał na rowerze do pracy, został zaatakowany przez 26-letniego muzułmańskiego mordercę. Mohammed Bouyeri podjechał do niego, zsiadł z roweru i kilkukrotnie strzelił do swojej ofiary. Część pocisków trafiła van Gogha, inne ugodziły przechodzących w pobliżu przechodniów. Bouyeri podszedł do czołgającej się ofiary, która błagała o życie, łkając: "Proszę, nie, proszę, nie".
Napastnik urodził się w Amsterdamie, w marokańskiej rodzinie. Jego historia w obecnych czasach w zachodnim świecie jest typowa, wtedy wywołała szok. Rodzice Mohammeda byli imigrantami, a on sam miał trudne dzieciństwo. Szukał więc pocieszenia w radykalnym islamskim nauczaniu. Nosił dżelabę, zapuścił brodę i często bywał w meczetach, gdzie słuchał ekstremistycznych nawoływań do dżihadu.