Trwa ładowanie...
di4096u

Miłosz w Krasnogrudzie

di4096u
di4096u

Współczesne i archiwalne zdjęcia, nagrania i zapiski poświęcone Czesławowi Miłoszowi oraz prezentujące dwór rodziny Miłoszów w Krasnogrudzie na pograniczu polsko-litewskim można zobaczyć na wystawie Trakt Krasnogrudzki, której wernisaż odbył się w niedzielę w Sejnach.

W Białej Synagodze w Sejnach ośrodek Pogranicze zaprezentował wystawę przedstawiającą związki Czesława Miłosza z Sejneńszczyzną.

* Czesław Miłosz przebywał w Krasnogrudzie w okresie międzywojennym u swoich krewnych.* Spędzał większość swych gimnazjalnych i uniwersyteckich wakacji. Pisał tam wiersze, doznawał miłosnych i życiowych wtajemniczeń, a po latach emigracji kilka razy powrócił do Krasnogrudy.

* – Chcieliśmy zaprezentować przestrzeń Krasnogrudy, miejsca gdzie bywał Miłosz oraz co go łączyło z tym miejscem – powiedział Rafał Ziniewicz z ośrodka Pogranicze - sztuk, kultur, narodów.*

di4096u

Krasnogruda to popadły w ruinę i otoczony zapuszczonym parkiem dwór, malowniczo położony na brzegu jeziora Hołny. Historia dworu jest niezwykle ciekawa, a szczególnego znaczenia dodaje jej fakt bliskich związków z tym miejscem Czesława Miłosza . Przed wojną dwór był własnością jego rodziny od strony matki, Weroniki Kunat.

Obecnie właścicielem tzw. Miłoszówki jest sejneńskie Pogranicze, które planuje tam stworzyć Międzynarodowe Centrum Dialogu. Projekt ma być dofinansowany z programów Unii Europejskiej.

Wystawa prezentowana w Białej Synagodze jest efektem letnich warsztatów Klasy Dziedzictwa Kulturowego zatytułowanych Trakt Krasnogrudzki. W lipcu tego roku polska i litewska młodzież pracowała w dworku nad zorganizowaniem wystawy i sali filmowej. Efekty ich pracy będzie można oglądać w Sejnach przez najbliższy rok.

di4096u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di4096u