Trwa ładowanie...

Miłosz śpiewany - dwie płyty na Rok Miłosza

W obchodzonym właśnie Roku Miłosza ukazały się dwie płyty muzyczne z wierszami poety - Rzeka zawierająca nagrania noblisty czytającego własne utwory do podkładu muzycznego jego syna Tony'ego oraz A Book of Luminous Things jazzowej wokalistki Agi Zaryan.

Miłosz śpiewany - dwie płyty na Rok MiłoszaŹródło: "__wlasne
dtjbvhu
dtjbvhu

W obchodzonym właśnie Roku Miłosza ukazały się dwie płyty muzyczne z wierszami poety - Rzeka zawierająca nagrania noblisty czytającego własne utwory do podkładu muzycznego jego syna Tony'ego oraz A Book of Luminous Things jazzowej wokalistki Agi Zaryan. Płyta Anthony'ego Miłosza Rzeki wydana została przez Stowarzyszenie Artystyczne Muzyka Centrum. Album ukazał się w nakładzie zaledwie tysiąca egzemplarzy i nie jest dostępny w sprzedaży.

Tony Miłosz podkreśla, że pomysł nagrania wziął się, paradoksalnie, z niechęci jego ojca do większości muzycznych aranżacji wierszy. Czesławowi Miłoszowi spodobała się natomiast kompozycja muzyczna do wiersza Oskara Miłosza, którą Tony przygotował. Ojciec i syn kilkakrotnie spotkali się w latach 90. w studio, gdzie nagrany został głos Czesława Miłosza czytającego własne wiersze. Płyta powstała przez dołożenie muzyki do tych nagrań. Na krążku znalazło się dziesięć nagrań głosu samego Miłosza czytającego swoje wiersze po polsku oraz dwa nagrania Antony'ego, który po angielsku czyta przetłumaczone przez siebie wiersze ojca.

Jeden utwór z płyty Rzeki - kompozycję Tak mało - można usłyszeć w programie trzecim Polskiego Radia. Pierwsza część utworu to głos Miłosza na tle fortepianu, druga - na tle chóru gospel i rytmów reggae.Inne utwory z Rzeki skomponowane zostały w bardzo różnorodnej stylistyce - jest tu muzyka barokowa, arabska, jazz, country.

Druga muzyczna płyta z wierszami Miłosza to A Book of Luminous Things - piąty album studyjny polskiej wokalistki jazzowej Agi Zaryan wydany został przez wytwórnie EMI Music Poland i Blue Note Records. Płyta zawiera 12 anglojęzycznych piosenek skomponowanych do wierszy Czesława Miłosza oraz jego ulubionych poetek: Anny Świrszczyńskiej , Jane Hirshfield i Denise Levertov .

dtjbvhu

Płyta była nagrywana w studiu Castle Oaks w Kalifornii, partie Polskiej Orkiestry Radiowej, która towarzyszy wokalistce, zostały zarejestrowane w Warszawie. Muzykę do większości utworów skomponował Michał Tokaj, ale w gronie kompozytorów jest też David Dorużka i Aga Zaryan. Wokalistce towarzyszy zespół: pianista Michał Tokaj, gitarzysta Larry Koonse, kontrabasista Darek Oleszkiewicz i na instrumentach perkusyjnych Munyungo Jackson.

dtjbvhu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtjbvhu