Trwa ładowanie...
d2m0j39

Mija 95. rocznica urodzin Andrzeja Bobkowskiego

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(Inne)
d2m0j39

95 lat temu, 27 października 1913 roku w Wiener Neustadt w Austrii urodził się pisarz Andrzej Bobkowski . Z tej okazji w Warszawie odbędzie się spotkanie z uczniami pisarza oraz dedykowana Bobkowskiemu rowerowa Warszawska Masa Krytyczna.

25 października o godz. 14 w warszawskich Łazienkach Królewskich w gmachu Podchorążówki odbędzie się spotkanie poświęcone Bobkowskiemu . W budynku nadal można oglądać wystawę prezentującą życie pisarza pt. „ Andrzej Bobkowski - Chuligan wolności”.

Na urodziny pisarza do Warszawy przyjadą jego uczniowie - Julio i Fernando Quevedo - których Bobkowski uczył w Gwatemali modelarstwa. W grobie rodziny Quevedo pochowani są Andrzej Bobkowski i jego żona Barbara, z którymi bracia Quevedo przyjaźnili się przez wiele lat.

d2m0j39

31 października na warszawskim placu Zamkowym ruszy rowerowa Warszawska Masa Krytyczna dedykowana Bobkowskiemu . Jak wiadomo, Andrzej Bobkowski słynął z upodobania do wycieczek rowerowych. Jego najbardziej znana książka - Szkice piórkiem - opowiada właśnie o rowerowej podróży po ogarniętej wojną Francji.

Szkice piórkiem - jego najbardziej znana książkę wydał Instytut Literacki w Paryżu w 1957 roku.
- To jedna z najważniejszych książek opublikowanych przez Instytut. I to nie tylko ze względu na jej wartości literackie, ale także z powodu zawartych w niej bardzo interesujących refleksji dotyczących oceny sytuacji politycznej po przegranej wojnie - podkreślał Jerzy Giedroyc.

Bobkowski zostawił też sztukę teatralną Czarny piasek (1959) oraz sporo opowiadań, szkiców i notatek rozsianych po różnych czasopismach. Jego utwory prozą ukazywały się nie tylko w paryskiej „Kulturze” i londyńskich „Wiadomościach”, ale również w prasie krajowej. W latach 40. publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Twórczości” i „Nowinach Literackich”.

W tym roku po raz pierwszy w Polsce opublikowano wybór opowiadań Andrzeja Bobkowskiego pt. Punkt równowagi(Wydawnictwo Literackie) oraz jego listy do matki (Twój Styl).

d2m0j39

Andrzej Bobkowski (1913-1961) - pisarz i eseista, niemal całe dorosłe życie przeżył poza Polską najpierw we Francji, potem w Gwatemali.

To w Gwatemali prowadził sklep modelarski. A w 1949 r. w klubie modelarskim w Ciudad de Guatemala polskiego pisarza poznali, wówczas kilkunastoletni, bracia Julio i Fernando Quevedo. Razem uczestniczyli w niemal wszystkich zawodach klubu. Po śmierci Boba (tak nazywano Andrzeja Bobkowskiego w rodzinie Quevedo) bracia pielęgnują pamięć o nim, przechowują pamiątki i rzeczy osobiste. Przez dwadzieścia lat po śmierci pisarza pomagali materialnie wdowie po nim i wspierali ją w staraniach o zachowanie pamięci po Andrzeju Bobkowskim .

d2m0j39

Podziel się opinią

Share

d2m0j39

d2m0j39