Trwa ładowanie...

Międzynarodowy Festiwal Kryminału od piątku we Wrocławiu

Międzynarodowy Festiwal Kryminału od piątku we WrocławiuŹródło: Jupiterimages
d1kc6x2
d1kc6x2

Warsztaty literackie, wykłady, panele dyskusyjny oraz spotkania autorskie znalazły się w programie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału (MFK), który rozpocznie się dziś we Wrocławiu. Impreza jest kontynuacją festiwalu, który przez pięć lat odbywał się w Krakowie.

W ramach festiwalu zostanie przyznana Nagroda Wielkiego Kalibru. Otrzyma ją autor najlepszej powieści kryminalnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. W 2004 r. jako pierwszy Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał Marek Krajewski za powieść Koniec świata w Breslau . Tegoroczną nagrodę - 25 tys. zł - ufundował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Jak powiedział dyrektor MFK Ireneusz Grin idea festiwalu narodziła się w 2003 r. w Stowarzyszeniu „Trup w szafie”.
- Wtedy zdecydowaliśmy się, że należy zająć się promocją kryminału, bo istniał on na polskim rynku wydawniczym w bardzo znikomym stopniu - powiedział Grin.
Dodał, że po pięciu latach organizacji festiwalu coraz więcej wydaje się w Polsce literatury kryminalnej.
- Ludzie przestali się również wstydzić, że czytają ten gatunek - zwrócił uwagę.

Festiwal zostanie oficjalnie otwarty w sobotę podczas gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru. Jednak pierwsze spotkania z autorami odbędą się już w piątek. Rozpoczną się one od spotkania z pisarzem science fiction i fantasy Andrzejem Ziemiańskim. W piątek odbędzie się również dyskusja o pastiszu prozy kryminalnej, w której wezmą udział Ireneusz Grin , Gaja Grzegorzewska oraz Marcin Świetlicki . Miłośnicy kryminału będą mieli również okazję obejrzeć film „Morderca zostawia ślad” w reż. Aleksandra Ścibora Rylskiego.

d1kc6x2

W kolejnych dniach odbędą się m.in. wykłady o kryminałach Stanisława Lema oraz o kinie noir, prowadzone przez literaturoznawców i krytyków literackich.Zaplanowano również dyskusje panelowe z udziałem pisarzy i publicystów oraz spotkania autorskie. Wezmą w nich udział m.in. Olga Tokarczuk , Marek Krajewski , Kinga Dunin , Janina Paradowska, Wojciech Orliński czy Robert Ziębiński.

Jak podkreślił Grin, od tegorocznej edycji festiwal stał się wydarzeniem międzynarodowym. Do Wrocławia przyjadą m.in. goście ze Skandynawii - fińska pisarka Leena Lehtolainen oraz założyciel Szwedzkiej Akademii Pisarzy Kryminalnych Bo Lundin.

Wśród licznych paneli dyskusyjnych organizatorzy szczególnie polecają spotkania poświęcone twórczości szwedzkiego autora bestsellerowych kryminałów Stiega Larssona , postaci kobiety w kryminale skandynawskim czy fenomenowi popularności kryminałów retro. Interesująco zapowiadają się również dyskusje poświęcone kondycji polskiej prozy sensacyjnej czy konfrontacji pisarzy z pracownikami służb policyjnych.

W ramach festiwalu zostanie również pokazanych szereg filmów kryminalnych. Miłośnicy tego gatunku będą mogli zobaczyć m.in.: „Tylko umarły odpowie” (1969) w reż. Sylwestra Chęcińskiego, „Wściekły” (1980) w reż. Romana Załuskiego oraz „Złote koło” (1971) w reż. Stanisława Wohla.

Festiwal zakończy się w czwartek, 3 grudnia.

d1kc6x2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kc6x2