Wilki to gatunek mitotwórczy. Zamieszkują ostatnie dziewicze obszary na kilku kontynentach, dawne mity i mroczne baśnie. Wilk, którego lepiej nie wywoływać z lasu, symbolizuje siłę i dzikość, ale też wolność, w odróżnieniu od swego pobratymca, który za miskę strawy i kawałek dachu nad łbem znosi obrożę i łańcuch, a w najlepszym razie – aportowanie piłeczek. Niepokorne natury, nieskore do udomowienia w kapciach przed telewizorem, uczyniły z wilka swój totem. Ale czy rzeczywiście z wilka, czy ze swojego romantycznego wyobrażenia o wilku?
Niedawno wydaną książkę Marka Rowlandsa * Filozof i wilk* warto przeczytać przed książką Shauna Ellisa. Rowlands i jego wilk próbowali spotkać się wpół drogi – filozof Rowlands mieszkał przez długi czas z samcem wilka i dwiema pół-wilczycami we własnym, cokolwiek zdemolowanym domu, raczej trenując własną odpowiedzialność i zdolność do przebaczenia, niż badając strukturę i współzależności wewnątrz wilczej sfory, choć może tak mu się zdawało. W efekcie napisał interesującą książkę o naturze ludzkiej (a może nawet – o naturze szczególnego egzemplarza homo sapiens sapiens nazwiskiem Mark Rowlands ). Książkę o naturze wilczej napisał Shaun Ellis, przechodząc przedtem na wilczą stronę. Stając się kilkakrotnie, na wiele miesięcy, wilkiem z
umiejętnością autorefleksji i pisania. Dzikim, pozbawionym jakichkolwiek zdobyczy i – poza ubraniem – znamion cywilizacji, cuchnącym, pożerającym surowe mięso członkiem wilczej sfory. Z wyboru, z ciekawości poznawczej, pragnienia zbadania własnych granic, ale też z pasji podobnej do tej, która pionierów nauki skłaniała do prowadzenia niebezpiecznych doświadczeń na samych sobie.Gdyby Shaun Ellis nie był dawnym komandosem, ale przynajmniej magistrem biologii, pewnie zostałby uznany za wybitnego behawiorystę, porównywanego z najsłynniejszymi badaczami zachowań zwierząt w warunkach naturalnych. Bez formalnego wykształcenia Shaun Ellis, pomimo udziału w kilku projektach badawczych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, dużej wiedzy specjalistycznej i doświadczenia, być może nieporównywalnego z żadnym innym badaczem wilków, jest tylko epizodyczną gwiazdą telewizyjnego serialu popularnonaukowego. I autorem tej książki.