Andrzej Wajda, Łukasz Borowicz, Krzysztof Grabaż Grabowski, Łukasz Palkowski, Joanna Rajkowska, Michał Witkowski i Michał Zadara to laureaci tegorocznej, 15. edycji Paszportów „Polityki”.
„Paszporty” są przyznawane przez tygodnik osobom zasłużonym w danym roku dla polskiej kultury i sztuki.
Nazwiska zwycięzców za rok 2007 ogłoszono we wtorek podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Polskim.
Uhonorowany „Paszportem” w kategorii literatura Michał Witkowski ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Ogólnopolski rozgłos przyniosła mu powieść Lubiewo , rozgrywająca się w środowiskach homoseksualnych w czasach PRL - była nominowana do Paszportów „Polityki” z 2005 roku oraz znalazła się w finale nagrody Nike (2006). Nominację do Paszportów i Nike zdobył również wydany w 2006 roku zbiór opowiadań Fototapeta . W tym roku - m.in. za pisarski warsztat - doceniono najnowszą powieść Witkowskiego pt. Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej .
Dyrygent Łukasz Borowicz otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii muzyka poważna za m.in. konsekwentne budowanie kariery dyrygenckiej i odwagę w dobieraniu repertuaru. Artysta jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej; laureatem międzynarodowych konkursów m.in. w Trento (1999, II nagroda), Atenach (2000, IV nagroda) i Porto (2002, II nagroda). Był asystentem Ivana Fischera przy Budapest Festival Orchestra, Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej i Kazimierza Korda w Operze Narodowej. Dyrygował orkiestrami m.in. w Niemczech, Rosji, Danii, we Włoszech, Bułgarii i Grecji. Od marca 2007 r. kieruje Polską Orkiestrą Radiową.
W kategorii muzyka popularna Paszportem uhonorowano wokalistę, autora tekstów i lidera zespołów Pidżama Porno oraz Strachy Na Lachy -Krzysztofa Grabaża Grabowskiego, za płytę zespołu Strachy Na Lachy pt. „Autor”. Krążek z piosenkami Jacka Kaczmarskiego stał się - w opinii krytyków, fonograficzną rewelacją mijającego roku. Jury "Paszportów" podkreślało także u Grabaża Grabowskiego umiejętność łączenia estetyki rocka z literackim tekstem.
Reżyser i scenarzysta Łukasz Palkowski otrzymał Paszport „Polityki” za film fabularny „Rezerwat”. Palkowski zrealizował już dokument „Giganci” oraz krótki film fabularny „Nasza ulica” według opowiadania Jana Himilsbacha. Praktykował jako drugi reżyser przy filmach Macieja Pieprzycy, Krzysztofa Langa i Jana Kidawy-Błońskiego. „Rezerwat” jest jego fabularnym debiutem. Film pokazywany był dotychczas na krajowych festiwalach i wszędzie dostawał nagrody, m.in. w Koszalinie oraz na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu. Najważniejsza była nagroda na festiwalu w Gdyni - za najlepszy debiut filmowy roku.
Nagrodzona w kategorii sztuki wizualne Joanna Rajkowska studiowała m.in. na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie u prof. Jerzego Nowosielskiego oraz w State University w Nowym Jorku.
Zaczynała od rzeźb; na poły fantastycznych, na poły realistycznych sylwetek ludzkich naturalnej wielkości. Praca „Satysfakcja gwarantowana” z 2000 r. (seria kosmetyków i napojów sporządzonych na bazie ingrediencji pobranych z własnego ciała) przyniosła jej szersze uznanie. Najsłynniejsze projekty artystki to „Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich” z 2002 r. (palma w centrum Warszawy) oraz „Dotleniacz” (2007 r.) - staw na Placu Grzybowskim w Warszawie.
Michał Zadara został laureatem Paszportu „Polityki” w dziedzinie teatru. Studiował na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Wystawiał rodzimą klasykę: od „Odprawy posłów greckich” Kochanowskiego (Stary Teatr w Krakowie) przez „Księdza Marka” Słowackiego (Stary Teatr w Krakowie) i „Wesele” Wyspiańskiego (krakowski Teatr Scena STU) po „Operetkę” Gombrowicza (wrocławski Teatr Muzyczny Capitol) oraz „Kartotekę” Różewicza (Teatr Współczesny we Wrocławiu). Inscenizował współczesne polskie sztuki: „From Poland with Love” i „Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna” (obie autorstwa Pawła Demirskiego , wystawione w gdańskim Teatrze Wybrzeże). Ostatnia realizacja Zadary to „Chłopcy z Placu Broni” - spektakl wystawiany na scenie Teatru Narodowego w Teatrze małym w Warszawie(2007).
Wybitny reżyser, scenarzysta i scenograf Andrzej Wajda został uhonorowany nagrodą specjalną, przyznawaną od pięciu lat - dla kreatora kultury. Filmy Wajdy zdobywały nagrody na najważniejszych międzynarodowych festiwalach - w Wenecji, Cannes, Berlinie, San Sebastian oraz były nominowane do Oscara. Najnowsze dzieło Wajdy - film „Katyń” jest polskim kandydatem do tegorocznej edycji Oscarów; film obejrzało już prawie 3 miliony Polaków.