Trwa ładowanie...

Miał 107 lat. "Był pasjonatem swojej pracy"

Ganjam Venkatasubbiah znany powszechnie jako profesor G. Venkatasubbaiah zmarł w wieku 107 lat w Bangalore. Był cenionym w Indiach pisarzem, językoznawcą i krytykiem. Wniósł znaczący wkład w świat leksykografii kannada.

Ganjam Venkatasubbiah zmarł w wieku 107 latGanjam Venkatasubbiah zmarł w wieku 107 latŹródło: YouTube
dgu08q9
dgu08q9

Ganjam Venkatasubbiah, który w poniedziałek rano zmarł w wieku 107 lat, był cenionym specjalistą języka południowoindyjskiego - kannada. Posługuje się nim ponad 35 mln mieszkańców Indii, gdzie należy do języków urzędowych. Profesor G. Venkatasubbaiah, który w swoim długim życiu zredagował ponad 60 książek, jest autorem co najmniej kilku przełomowych prac związanych ze słownictwem w języku kannada.

Zobacz: Najstarszy człowiek na świecie

Warto wspomnieć, że literatura tworzona w tym języku istnieje od IX wieku. A profesor Profesor G. Venkatasubbaiah był płodnym pisarzem i myślicielem, którego życiową misją stała się popularyzacja ukochanego języka. Między innymi był twórcą słownika obejmującego eklektyczną mieszankę zwyczajów, idiomów, zwrotów w języku kannada, który służy jako odniesienie zarówno dla lingwistów, jak i socjologów.

"Śmierć profesora G. Venkatasubbaiaha pozostawiła ogromną pustkę w literaturze kannada" - stwierdził premier Indii, składając jego rodzinie kondolencje na Twitterze. Jak zauważył Narendra Modi, 107-latek "był pasjonatem swojej pracy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj