Dwunastoletnia Meggie mieszka z ojcem, Mortimerem Folchartem. Matka Meggie zniknęła w tajemniczych okolicznościach, gdy dziewczynka miała trzy lata. Ojciec jest introligatorem, zajmuje się również restauracją starych książek.
Dziewczynka dostaje od ojca dużo pięknych książek, ale ten nigdy ich nie czyta na głos. Pewnego dnia ich życie zakłóca Smolipaluch. Okazuje się, że ojciec jest ścigany przez groźnego Capricorna. Mortimer i Meggie muszą uciekać. W trakcie tej drogi Meggie dowie się, że jej ojciec nazywany jest Czarodziejskim Językiem, ponieważ gdy czyta na głos, światy opisane na kartach książek ożywają.
Atramentowe serce to pochwała literatury. Chyba każdy w dzieciństwie (a może również w nieco starszym wieku) marzy, by choćby na chwilę wejść w świat ulubionej powieści lub by jej bohaterowie opuścili karty książki. W Atramentowym sercu obdarzony magiczną mocą Mortimer może sobie na to pozwolić, ale okazuje się, że spełnione marzenie niekoniecznie daje największe szczęście.
Atramentowe serce jest pierwszą częścią trylogii. Istnieją plany, by na jej podstawie powstał film. Powieść doczekała się pochlebnych głosów ze strony krytyków i została kilkakrotnie nagrodzona: w 2003 roku Fundacja Buchkunst uznała Atramentowe serce za najpiękniejszą książkę niemiecką; w Stanach Zjednoczonych w 2003 roku powieść została wyróżniona nagrodą BookSense w kategorii książka dla dzieci, a w roku następnym w kategorii książka roku; w 2005 roku jury młodych czytelników w Wiedniu także nagrodziło Atramentowe serce.
Autorką powieści jest Cornelia Funke. To bardzo lubiana niemiecka pisarka. Zaczynała jako ilustratorka książek dla dzieci. Ta praca zainspirowała ją do pisania. Cornelia Funke nie ogranicza się do twórczości literackiej. Ponieważ posiada dar ładnego czytania na głos, nagrała płytę, na której czyta swoje utwory.
Patronat medialny nad Atramentowym sercem objęła Wirtualna Polska.