Trwa ładowanie...

MBC działa pełna parą

Share
MBC działa pełna parąŹródło: Inne
d20dqyy

Pierwszą część dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich oraz akt lokacyjny Krakowa z 1257 roku umieszczono ostatnio w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej (MBC).

Ponad 6,7 tysięcy publikacji znajduje się już w dostępnej od lipca tego roku MBC, co stawia ją na czwartym miejscu pod względem liczby publikacji cyfrowych w Polsce.

Księgozbiór Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej prowadzonej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie jest powszechnie dostępny za pośrednictwem Internetu pod adresem www.mbc.malopolska.pl/dlibra. Gromadzi ona przede wszystkim publikacje dotyczące dziedzictwa kulturowego regionu Małopolski.

d20dqyy

Jak poinformował przedstawiciel biblioteki Jerzy Woźniakiewicz, w ostatnim czasie na stronach MBC opublikowano na podstawie egzemplarza z Biblioteki Książąt Czartoryskich pierwszą część dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich. Znalazła się tam też cyfrowa kopia Aktu Lokacyjnego Miasta Krakowa z 1257 roku oraz tzw. Księgi ławniczej krakowskiej z XIV wieku (Scabinalia Cracoviensia). Unikatowe dokumenty pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Krakowie.

Archiwum Państwowe w Krakowie, z którym MBC zawarła umowę o współpracy, przekazało również do digitalizacji pierwszą publikację wydaną w królewskim mieście Krakowie - rękopis spisany na pergaminie ze świńskich łbów, datowany na 1301 rok. W przyszłości biblioteka planuje także opublikować archiwalne spisy mieszkańców Krakowa.

MBC zawarła także ponad 100 umów o współpracy z wydawcami prasy lokalnej i regionalnej w Małopolsce. Codziennie stronę biblioteki odwiedza prawie 800 osób. Zasoby biblioteki są gromadzone i udostępniane z poszanowaniem wymogów prawa autorskiego oraz chronione w myśl ustawy o bibliotekach.

d20dqyy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20dqyy
d20dqyy