Trwa ładowanie...

Matura 2023 z języka polskiego. Tej lektury się nie spodziewano

W środę 4 maja tegoroczni maturzyści podeszli do egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Tematy wypracowań odnosiły się do "Przedwiośnia" i "Pana Tadeusza", który pojawił się na maturze również w ubiegłym roku.

Tegoroczni maturzyści z II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie WielkopolskimTegoroczni maturzyści z II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie WielkopolskimŹródło: PAP, fot: Lech Muszy�ski
d1qhtpt
d1qhtpt

W 2023 r. do matur przystąpi blisko 160 tys. absolwentów liceów i 120 tys. absolwentów techników i szkół branżowych II stopnia. W czwartek 4 maja o godz. 9 rozpoczął się egzamin z języka polskiego. Po raz pierwszy matura dla licealistów odbyła się w nowej formule - test na poziomie podstawowym został wydłużony do 240 minut, a na poziomie rozszerzonym 210. Absolwentów techników zmiana czeka dopiero za rok.

Jak co roku na "giełdzie" maturalnych tematów pojawiło się wiele propozycji. Z racji, że rok 2023 został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry ("Zemsta", "Pan Jowialski", "Śluby panieńskie"), spodziewano się, że ich utwory mogą pojawić się w arkuszu maturalnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szokujące fragmenty w podręczniku do HiT-u. Nauczyciel o indoktrynacji

Nauczyciele języka polskiego jak zwykle przypominali swoim uczniom, aby przed egzaminem powtórzyli "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Potop" Henryka Sienkiewicza czy "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego. To właśnie te tytuły najczęściej powracają na maturach.

d1qhtpt

Matura 2023 z języka polskiego w formule 2015

Wielu zapewne odpuściło powtórkę motywów z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, ponieważ ten tytuł pojawił się na zeszłorocznej maturze. Jednak Centralna Komisja Egzaminacyjna zrobiła maturzystom psikusa i ponownie postawiła na epopeję.

Odnosząc się do wskazanego fragmentu "Pana Tadeusza", absolwenci szkół średnich zdający maturę w "starej formule" mieli napisać, jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka.

Z kolei drugi temat maturalny odwoływał się do "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Maturzyści musieli rozważyć, czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń.

Tematy matur z języka polskiego w formule 2023

Matura z języka polskiego w "nowej formule" nie nakazuje odwoływać się do konkretnego tytułu, a wybranej lektury obowiązkowej - utworu epickiego lub dramatycznego oraz innych utworów literackich i wybranych kontekstów.

d1qhtpt

Tegoroczni absolwenci liceów mieli do wyboru tematy: Człowiek - istota pełna sprzeczności lub Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj