Polskie nastolatki chętnie sięgają po powieści poświęcone narkomanii, a do ich ulubionych książek należą Pamiętnik narkomanki Barbary Rosiek i My, dzieci z dworca Zoo Christianne F. - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.
Na liście najpopularniejszych wśród ankietowanych autorów Rosiek zajmuje trzecie miejsce, na czwartym znajduje się Christianne F. To zdumiewające, zważywszy fakt, że wyżej są tylko Tolkien i Joanne K. Rowling!
Ankietę przeprowadzono w połowie maja 2003 r. na reprezentatywnej próbie gimnazjalistów z losowo dobranych 70 szkół z całej Polski.
Obok tych tytułów gimnazjaliści wspomnieli jeszcze Ćpuna Mervina Burglessa, Herę moją miłość Anny Onichimowskiej, Heroinę Tomasza Piątka, Narkomankę Józefa Stompa i Stokrotkę Jana P. Krasnodębskiego.
Czy oznacza to, że młodzi ludzie interesują się taką tematyką, gdyż chcą ustrzec się przed zagrożeniem, czy przeciwnie: poszukują słów dla nazwania własnego świata? Czy ciekawi ich to, czego nigdy nie spróbują, czy też potrzeba im narkotykowego "etosu", swoistej legendy?
- Również na liście książek, które ankietowani polecają swoim rówieśnikom, literatura o uzależnieniu lokuje się wysoko, zaraz po fantasy, powieściach przygodowych i niektórych lekturach, jak Kamienie na szaniec - mówi autorka badań socjologicznych Zofia Zasacka z Instytutu Książki i Czytelnictwa. - Młodzi potrzebują wskazówek, jak żyć, argumentują, że powieści dotyczące narkotyków dają przestrogę i, podobnie jak książki Paulo Coelho, pomagają rozwiązywać problemy.
Najpoczytniejsi autorzy wśród piętnastolatków to:
- J.R.R. Tolkien
- Joanne K. Rowling
- Barbara Rosiek
- Christianne F.
- Krystyna Siesicka
- Małgorzata Musierowicz
- Andrzej Sapkowski
- Marta Fox
- Stephen King
- Henryk Sienkiewicz