Trwa ładowanie...

Martwić się, czy cieszyć. Nastolatki czytują o narkomanii

Martwić się, czy cieszyć. Nastolatki czytują o narkomaniiŹródło: Inne
d4453qe
d4453qe

Polskie nastolatki chętnie sięgają po powieści poświęcone narkomanii, a do ich ulubionych książek należą Pamiętnik narkomanki Barbary Rosiek i My, dzieci z dworca Zoo Christianne F. - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.

Na liście najpopularniejszych wśród ankietowanych autorów Rosiek zajmuje trzecie miejsce, na czwartym znajduje się Christianne F. To zdumiewające, zważywszy fakt, że wyżej są tylko Tolkien i Joanne K. Rowling!

Ankietę przeprowadzono w połowie maja 2003 r. na reprezentatywnej próbie gimnazjalistów z losowo dobranych 70 szkół z całej Polski.

Obok tych tytułów gimnazjaliści wspomnieli jeszcze Ćpuna Mervina Burglessa, Herę moją miłość Anny Onichimowskiej, Heroinę Tomasza Piątka, Narkomankę Józefa Stompa i Stokrotkę Jana P. Krasnodębskiego.

d4453qe

Czy oznacza to, że młodzi ludzie interesują się taką tematyką, gdyż chcą ustrzec się przed zagrożeniem, czy przeciwnie: poszukują słów dla nazwania własnego świata? Czy ciekawi ich to, czego nigdy nie spróbują, czy też potrzeba im narkotykowego "etosu", swoistej legendy?

- Również na liście książek, które ankietowani polecają swoim rówieśnikom, literatura o uzależnieniu lokuje się wysoko, zaraz po fantasy, powieściach przygodowych i niektórych lekturach, jak Kamienie na szaniec - mówi autorka badań socjologicznych Zofia Zasacka z Instytutu Książki i Czytelnictwa. - Młodzi potrzebują wskazówek, jak żyć, argumentują, że powieści dotyczące narkotyków dają przestrogę i, podobnie jak książki Paulo Coelho, pomagają rozwiązywać problemy.

Najpoczytniejsi autorzy wśród piętnastolatków to:

  1. J.R.R. Tolkien
  1. Joanne K. Rowling
  1. Barbara Rosiek
  1. Christianne F.
  1. Krystyna Siesicka
  1. Małgorzata Musierowicz
  1. Andrzej Sapkowski
  1. Marta Fox
  1. Stephen King
  1. Henryk Sienkiewicz
d4453qe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4453qe