Trwa ładowanie...

Marta Guzowska uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru

Marta Guzowska, autorka książki "Ofiara Polikseny", otrzymała tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej wydanej w 2012 r. Wyróżnienie wręczono w sobotę wieczorem we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Marta Guzowska uhonorowana Nagrodą Wielkiego KalibruŹródło: Materiały prasowe
d45bebz
d45bebz

* Marta Guzowska , autorka książki "Ofiara Polikseny", otrzymała tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej wydanej w 2012 r. Wyróżnienie wręczono w sobotę wieczorem we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.*

Nagrodę wysokości 25 tys. zł ufundował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Do tegorocznej edycji zostało nominowanych siedem książek. Oprócz nagrodzonej, były to powieści: "Podpalacz" Wojciecha Chmielarza, "Pan Whitcher w Warszawie" Agnieszki Chodkowskiej-Gyurics i Tomasza Bochińskiego, "Zanim znowu zabiję" Mariusza Czubaja, "Umarli tańczą" Piotra Głuchowskiego, "Ani żadnej rzeczy" PM Nowaka oraz "Skrzydlata trumna" Marcina Wrońskiego.

"Ofiara Polikseny" to debiut powieściowy Marty Guzowskiej, która z wykształcenia jest doktorem archeologii i pracownikiem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Bohaterem powieści jest ekscentryczny antropolog Mario Ybl a scenerią Turcja i stanowiska wykopaliskowe starożytnej Troi.

d45bebz

"Ekipa archeologiczna znajduje tajemniczy szkielet na terenie archaicznego cmentarzyska. Wiele wskazuje na to, że mogą być to szczątki mitycznej Polikseny. (...) Naukowcom nie jest jednak dane długo cieszyć się swoim znaleziskiem, ich koleżanka bowiem zostaje bestialsko zamordowana a jej zwłoki złożone na starożytnym ołtarzu. Jak się niebawem okaże, nie będzie to jedyna ofiara" - opisują fabułę kryminału organizatorzy Nagrody Wielkiego Kalibru.

Honorową Nagrodą Wielkiego Kalibru, przyznawaną wybitnym twórcom gatunku, w tym roku został wyróżniony amerykański pisarz Walter Mosley. To autor m.in. serii powieści o prywatnym detektywie Easy Rawlinsie.

Przyznano również Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. Jej laureatem został Marcin Wroński, autor powieści "Skrzydlata trumna".

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r. Otrzymuje ją autor najlepszej powieści kryminalnej, lub sensacyjnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. W 2004 r., jako pierwszy, Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał Marek Krajewski za powieść "Koniec świata w Breslau".

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który potrwa we Wrocławiu do niedzieli, odbywają się spotkania z autorami, warsztaty literackie, wykłady i panele dyskusyjne.

d45bebz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45bebz