Trwa ładowanie...

Mariusz Szczygieł cieszy się z Nobla dla Olgi Tokarczuk. "Znowu spotkało mnie szczęście"

Mariusz Szczygieł nie kryje dumy i radości z nagrody Nobla przyznanej Oldze Tokarczuk. "Olgi i moje myślenie na temat spraw Polski, świata i człowieka jest bardzo bliskie" - napisał na swoim profilu na Facebooku.
Share
Mariusz Szczygieł
Mariusz SzczygiełŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Tomasz Pietrzyk
d3aqs22

Komisja noblowska zdecydowała się przyznać nagrodę literacką za 2018 r. Oldze Tokarczuk. Wyróżnienie dostała za "narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia".

Mariusz Szczygieł, który kilka dni temu odebrał nagrodę Nike, przyznaje, że jest poruszony sukcesem Polki.

- Nobel dla Olgi? Po mojej Nike w niedzielę - znów spotkało mnie szczęście. Tak to czuję. A podobno tylko nieszczęścia chodzą parami... Jestem tym bardziej szczęśliwy, że Olgi i moje myślenie na temat spraw Polski, świata i człowieka jest bardzo bliskie - czytamy we wpisie Mariusza Szczygła na Facebooku.

d3aqs22

- "Boimy się prawdy o naszej egzystencji" - powiedziała kiedyś. Pisarki i pisarze istnieją po to, by nam tę prawdę pokazać, ale tak, żebyśmy od tego nie umarli, ale poczuli ze chcemy żyć nadal. Olga Tokarczuk - jak widać z tego, co ja ostatnio spotyka pięknego - pokazuje najlepiej - dodał.

ZOBACZ TAKŻE NOWY ODCINEK "W ŁÓŻKU Z OSKAREM”: Helena Norowicz: "Nigdy nie miałam problemu z nagością"

Gdy pisarka dowiedziała się o nagrodzie Nobla, była na niemieckiej autostradzie.

d3aqs22

- Gdy się dowiedziałam, musiałam się zatrzymać. To jeszcze w ogóle do mnie nie dociera - wyznała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Komisja Noblowska podała kilka powodów decyzji, aby nagrodzić polską pisarkę:

- Nigdy nie postrzega rzeczywistości jako czegoś stałego i danego raz na zawsze. Jej powieści zbudowane są na napięciu między kulturowymi sprzecznościami: natura kontra kultura, rozsądek kontra szaleństwo, mężczyzna kontra kobieta, dom kontra wyobcowanie.

d3aqs22

Podziel się opinią

Share
d3aqs22
d3aqs22