Trwa ładowanie...
amnesty
08-12-2015 20:58

Maraton Pisania Listów Amnesty International - dzień 8.

Maraton Pisania Listów to coroczna akcja Amnesty International, która odbywa się w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Ludzie na całym świecie wysyłają apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Dzięki listom udaje się zmienić życie wielu osób – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane.  Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w zeszłym roku podjęto 3,2 mln akcji w 150 krajach, a w samej Polsce napisaliśmy ponad 250 000 listów.

Maraton Pisania Listów Amnesty International - dzień 8.Źródło:
d381qtb
d381qtb

Maraton Pisania Listów to coroczna akcja Amnesty International, która odbywa się w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Ludzie na całym świecie wysyłają apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Dzięki listom udaje się zmienić życie wielu osób – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w zeszłym roku podjęto 3,2 mln akcji w 150 krajach, a w samej Polsce napisaliśmy ponad 250 000 listów.

* *Podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów można będzie podjąć działanie w obronie 10 osób, o których wiadomo, że listy mogą wpłynąć na poprawę ich losu.

8.12 - Uzbekistan - Muhammad Bekzhanow

„Przez wiele dni leżałem w kałuży krwi - bez wody i jedzenia. Próbowałem przypomnieć sobie te wszystkie dobre rzeczy w moim życiu - moje dzieci, żonę, a jednocześnie psychicznie przygotowywałem się już na śmierć”.

W 1999 roku siły bezpieczeństwa Uzbekistanu torturowały dziennikarza Muhammada Bekzhanowa, redaktora naczelnego zakazanej gazety opozycyjnej. Był bity gumowymi pałkami policyjnymi, duszony i rażony prądem aż do momentu, w którym przyznał się do przestępstw "przeciwko państwu". Mimo że Uzbekistan podpisał Konwencję, która całkowicie zakazuje stosowania tortur oraz wykorzystywania dowodów uzyskanych w wyniku tortur, to lokalne sądy w dalszym ciągu opierają swoją pracę na takich „zeznaniach”. „Zeznania” uzyskiwane są najbardziej brutalnymi metodami jakie tylko można sobie wyobrazić. Podczas procesu sędzia odrzucił zarzuty Muhammada odnośnie stosowania tortur i na podstawie wymuszonego „zeznania” skazał go na 15 lat więzienia.

d381qtb

Muhammad jest obecnie jednym z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie. Miał być zwolniony w 2014 roku, jednak wciąż pozostaje w więzieniu, ponieważ skazano go na dodatkowe prawie 5 lat pozbawienia wolności za rzekome złamanie zasad obowiązujących w więzieniu. Jego żona Nina w czasie odwiedzin w zeszłym roku stwierdziła, że jej mąż jest na skraju załamania: "Nie poznawałam go. W jego oczach nie było już nadziei, jedyne co mu pozostało, to walka o przetrwanie.”

NAPISZ LIST, ZMIEŃ ŻYCIE!

www.amnesty.org.pl/maraton

Więcej informacji:Natalia Węgrzyn
Specjalistka ds. MediówAmnesty International Polska
natalia.wegrzyn@amnesty.org.pl
691 357 935

d381qtb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d381qtb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj