Trwa ładowanie...

Ludobójstwo w Rwandzie oczami polskiego reportera

Ludobójstwo w Rwandzie oczami polskiego reporteraŹródło: "__wlasne
dgu08q9
dgu08q9

Wydawnictwo Czarne opublikowało właśnie wstrząsającą książkę reporterską Wojciecha Tochmana poświęconą ludobójstwu w Rwandzie.

Dzisiaj narysujemy śmierć to reporterska opowieść o tym, jakie konsekwencje niesie ludobójstwo nie tylko dla jego sprawców i ofiar, ale także dla nas – świadków. Tochman wikła czytelników w cierpienie swoich bohaterów, a każdy z nich jest ze swoją historią konkretny, pojedynczy, wyjątkowy. Autor nie daje gotowych odpowiedzi na pytania, które nam stawia: dlaczego mamy płakać za ludźmi zamordowanymi w dalekiej Rwandzie szesnaście lat temu? Dlaczego na nowo mamy uczestniczyć w ich śmierci? Uczestniczyć? W jakiej roli?

Autor Dzisiaj narysujemy śmierć twierdzi, że często pytany jest o to, w jaki sposób radzi sobie z poruszanymi w jego książkach tematami: "Jaką osobistą cenę za to płacę? Odpowiedź nie wydaje mi się ani ważna, ani specjalnie interesująca. Wolałbym, aby ktoś, kto sięga po moją książkę, sam siebie spytał: dlaczego o tym czytam? Dlaczego się z tym mierzę?".

Wojciech Tochman (ur. w 1969 roku w Krakowie)
jest reporterem. Od 1990 roku związany z "Gazetą Wyborczą". W latach 1996-2002 był autorem i gospodarzem telewizyjnego programu "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie". Jest założycielem i wolontariuszem Fundacji ITAKA, która poszukuje zaginionych i pomaga ich rodzinom. Jest współzałożycielem Instytutu Reportażu, gdzie wykłada w Polskiej Szkole Reportażu.

dgu08q9

Dotychczas wydał trzy tomy reportaży: Schodów się nie pali , Wściekły pies , Bóg zapłać , a także dwie opowieści reporterskie: Jakbyś kamień jadła i Córeńka . Jego książki przełożono m.in. na angielski, francuski, włoski, niderlandzki, fiński, ukraiński i bośniacki. W 2001 roku jego debiutancka książka Schodów się nie pali znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE. W roku 2002 za "za teksty podtrzymujące tradycje literackiego reportażu, ze szczególnym uwzględnieniem relacji z byłej Jugosławii" był nominowany do
Nagrody im. Dariusza Fikusa przyznawanej przez dziennik "Rzeczpospolita".

[GW]

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj