Trwa ładowanie...

Lucian Dan Teorodovici laureatem Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej

Rumuński pisarz został tegorocznym laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Spośród siedmiu propozycji, zakwalifikowanych przez jury do tegorocznej edycji  Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”,  głosujący w internetowym plebiscycie wybrali powieść „Matei Brunul” w przekładzie Radosławy Janowskiej – Lascăr.

Lucian Dan Teorodovici laureatem Nagrody im. Natalii GorbaniewskiejŹródło: bookaholic.ro
d1nbmm4
d1nbmm4

Rumuński pisarz został tegorocznym laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Spośród siedmiu propozycji, zakwalifikowanych przez jury do tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, głosujący w internetowym plebiscycie wybrali powieść „ Matei Brunul ” w przekładzie Radosławy Janowskiej – Lascăr.

W tym roku nagrodę przyznano po raz drugi. Jury „Angelusa” ustanowiło ją w celu uhonorowania Natalii Gorbaniewskiej, zmarłej w 2013 r. – swojej pierwszej przewodniczącej, rosyjskiej poetki i tłumaczki, legendy ruchu dysydenckiego w ZSRR.

Laureatów Nagrody Głównej i nagrody dla tłumaczy – przyznawanych przez jury - poznamy 17 października podczas gali „Angelusa” we wrocławskim Teatrze Capitol. Transmisję internetową z tego wydarzenia można będzie obejrzeć na stronie www.angelus.com.pl

Lucian Dan Teorodovici urodził się 17 czerwca 1975 r. Jego powieści to: "Cu puţin timp înaintea coborîrii extratereştrilor printre noi" ("Tuż przed przybyciem do nas istot pozaziemskich"; 1999, 2005), "Circul nostru vă prezintă" ("Nasz cyrk przedstawia państwu"; 2002, 2007), "Celelalte poveşti de dragoste" ("Pozostałe historie miłosne"; 2009); zbiory opowiadań: "Lumea văzută printr-o gaură de mărimea unei ţigări marijuana"("Świat widziany przez dziurkę wielkości skręta"; 2000), "Atunci i-am ars două palme" ("Wtedy strzeliłem mu dwa razy w twarz"; 2004). Napisał także sztukę teatralną "Unu + unu (+ unu…)" "(Jeden + jeden (+ jeden…)". Ponadto zajmuje się reżyserią teatralną, pisaniem scenariuszy filmowych i telewizyjnych oraz redakcją serii „Ego - Proza” – współczesnej literatury rumuńskiej w wydawnictwie Polirom. Jest autorem siedmiu scenariuszy filmowych i współscenarzystą rumuńskiego serialu TV „Animal Planet Show” (2005-2008). Jego książki wydawano we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii,
Niemczech, na Węgrzech oraz w Egipcie i USA.

d1nbmm4

„Matei Brunul” (wyd. 2011) to historia włosko-rumuńskiego marionetkarza, który na skutek absurdalnego zbiegu okoliczności wraz ze swoją lalką staje się ofiarą stalinowskich represji. Po sfingowanym procesie i torturach trafia do obozu pracy. W wyniku nieszczęśliwego wypadku traci pamięć o dwudziestu latach swojego życia. Securitate postanawia zatem wykorzystać sytuację i stworzyć z niego „nowego socjalistycznego człowieka” – całkowicie oddanego reżimowi. Powieść została uznana za Książkę Roku przez najważniejsze instytucje kultury w Rumunii. To znakomity opis rumuńskiego realnego socjalizmu, mało znanego w Polsce. Przetłumaczono ją na język francuski, węgierski, polski, bułgarski, macedoński i turecki.

W wstępie do polskiego wydania Teodorovici pisze:

Kiedy przeanalizowałem uważniej to, co opisuję w książce, zdałem sobie sprawę, że zadanie napisania przedmowy dla polskiego czytelnika również nie jest zadaniem prostym. Chociaż oba kraje łączy ponura komunistyczna przeszłość, to jednak dzielą je inne oblicza tego reżimu. Trudno jest mi na przykład opisać, co oznaczała „reedukacja” w rumuńskim systemie penitencjarnym. Wielokrotnie odnoszę się w książ­ce do tej metody niszczenia nie tylko ciała, ale i duszy. Mówiąc krótko i bez wchodzenia w najbardziej absurdalnei bolesne szczegóły, metoda rumuńskiej „reedukacji” wykorzystywała tchórzliwość części więźniów, których komunistyczny reżim „namaszczał”, dając im nieograniczoną władzę nad innymi skazanymi (zwłaszcza w wię­zieniu w Piteşti, w którym „reedukacja” była wyjątkowo okrutna).

(img|601356|center)

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj