– To opowieść o życiu księdza Jerzego, o jego śmierci i o konsekwencjach, jakie ta śmierć za sobą poniosła, czyli o ogromnej mobilizacji całego społeczeństwa do walki z reżimem komunistycznym – powiedział pisarz i publicysta Stefan Bratkowski , podczas spotkania poświęconego książce Kevina Ruane'a Racja stanu-zabić księdza .
Książka Racja stanu-zabić księdza opowiada o życiu księdza Jerzego Popiełuszki od dzieciństwa i wczesnej młodości w domu rodzinnym, poprzez lata seminarium, po pracę duszpasterską w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Przedstawia także historię zamordowania księdza Popiełuszki oraz reakcję władzy i społeczeństwa na ten fakt.
Jak autor zaznaczył, starał się on niczego nie rozstrzygać, lecz raczej stawiać pytania.
– Obserwowałem niezwykły, niemal magiczny wpływ księdza Jerzego na słuchaczy. Chciałem w swojej książce przedstawić jego swoisty fenomen. Był to człowiek, który zarówno swoim życiem i śmiercią, przyczynił się do upadku reżimu, z którym zawsze walczył – dodał Ruane .
– To przede wszystkim opowieść o wybiegach władzy, która najpierw inwigilowała i prześladowała księdza Jerzego za życia, później go zamordowała, a na koniec starała się wykręcić od odpowiedzialności za tę zbrodnię – podkreślił Bratkowski .
Kevin Ruane – brytyjski dziennikarz, przez 30 lat pracownik BBC, był jej korespondentem w Moskwie (1977-1980) i w Warszawie (1982-1986).
W swoich artykułach często skupiał się na działalności podziemia niepodległościowego, walczącego z reżimem komunistycznym.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko (1947-1984) był od 1980 roku kapelanem robotników Huty Warszawa. W czasie stanu wojennego w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki odprawiał comiesięczne msze święte za Ojczyznę, które gromadziły rzesze wiernych z całej Polski. Ksiądz Popiełuszko także w nowohuckich kościołach odprawiał msze św. za Ojczyznę.
19 października 1984 r., wracającego z Bydgoszczy do Warszawy ks. Jerzego uprowadzili i zamordowali funkcjonariusze IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zabójcy, skazani w tzw. procesie toruńskim, są już na wolności. Wyszli z więzień po odbyciu tylko części z orzeczonych wobec nich kar pozbawienia wolności.
W 1997 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki. Obecnie zmierza on już ku końcowi.