WP

"Lolotta i inne paryskie opowieści". Oto godna spadkobierczyni Czechowa i Zoszczenki

Jej proza nawiązuje do najlepszej tradycji rosyjskich opowiadań.Twórczość Anny Matwiejewej nazywana jest przez krytykę uralskim realizmem magicznym. Do polskiego czytelnika trafiają właśnie opowiadania tej niezwykłej rosyjskiej pisarki. "Lolotta i inne paryskie historie" to jej debiut na rynku polskim. Premiera już 15 lutego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Autorka do tej pory wydała już 17 książek
Autorka do tej pory wydała już 17 książek (Materiały prasowe)
WP

"Nie miałam wielkiego wyboru, już w dzieciństwie wiedziałam, że zostanę pisarką”, mówi o sobie Anna Matwiejewa. Urodziła się w 1972 roku. Mieszka w Jekaterynburgu, który bardzo często jest tłem lub bohaterem jej powieści. Na poważnie zaczęła pisać w latach dziewięćdziesiątych. Była nominowana do prestiżowych rosyjskich nagród m.in Bolszaja Kniga i Nacyonalnyj Bestseller.

Polski debiut Matwiejewej - "Lolotta i inne paryskie opowieści” - to zbiór niezwykłych opowiadań. Paryż w tej książce to nie tylko stolica Francji, ale i nowe osiedle czy rosyjska wioska nazwana tak przez Kozaków w XVII wieku. W końcu każdy ma swój Paryż… Przenika on bohaterów, jest dla nich (nie)osiągalnym celem, traumą, ucieczką, ukojeniem, domem lub wygnaniem. Z tych historii wyłania się także drugie miasto, Jekaterynburg. Miejsce na granicy Europy i Azji, czasem surowe, chaotyczne
i niebezpieczne, potrafiące jednak przynieść spokój.

Materiały prasowe
Podziel się
WP

Matwiejewa na kartach "Lolotty” pięknie opowiada także o kobietach. O kobietach silnych i zdeterminowanych, a także skrzywdzonych i odartych z własnych marzeń, o kobietach niekobiecych,
o tych które już dawno zrezygnowały ze swojej kobiecości jak i o tych które jej jeszcze nie odkryły i być może już nigdy nie odkryją.

Zobacz też: "Dowlatow": ciepły sen o skostniałej Rosji

Matwiejwa tworzy uniwersalne, ciepłe opowieści, które momentami śmieszą, a czasem zostawiają gorycz w ustach. Umiejętnie operuje słowem, co pozwala płynnie zanurzyć się w jej świat. Sprawia, że łatwo przywiązać się do bohaterów, z którymi ciężko się rozstać. Nie ma tu jednak zbędnego patosu czy taniego sentymentalizmu. Tylko człowiek ze wszystkimi swoimi słabościami, w których możemy się przejrzeć.

Książka "Lolotta i inne paryskie opowieści” jest efektem nowatorskiego projektu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia "Polsko-Rosyjska Szkoła Przekładu. Słowa na słowa” mającego na celu wykształcenie nowego pokolenia tłumaczy oraz promocję rosyjskich pisarzy dotychczas nietłumaczonych na język polski.

WP

Zobacz też: Wywiad z Wojciechem Jagielskim

Polub WP Książki
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP