Trwa ładowanie...
dsef5fn

„Lód” Jacka Dukaja doczeka się wydania w Wielkiej Brytanii

Ostatnio pisaliśmy o furorze, jaką robią polscy pisarze i wydawnictwa na rynku brytyjskim w kontekście targów London Book Fair. Teraz okazuje się, że to właśnie na tej imprezie wydawnictwo Head of Zeus wykupiło prawa do jednej z najgłośniejszych polskich książek science fiction ostatnich lat - „Lodu” Jacka Dukaja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
„Lód” Jacka Dukaja doczeka się wydania w Wielkiej Brytanii
( )
dsef5fn

Ostatnio pisaliśmy o furorze, jaką robią polscy pisarze i wydawnictwa na rynku brytyjskim w kontekście targów London Book Fair. Teraz okazuje się, że to właśnie na tej imprezie wydawnictwo Head of Zeus wykupiło prawa do jednej z najgłośniejszych polskich książek science fiction ostatnich lat - „Lodu” Jacka Dukaja .

Dukaj otrzymał za „Lód” (2007) szereg prestiżowych nagród: im. Janusza A. Zajdla, Fundacji im. Kościelskich, im. Jerzego Żuławskiego, Europejską Nagrodę Literacką, zaś tygodnik „Polityka” nazwał tę powieść „książką XX-lecia”.

Rozpisana na ponad 1000-stron historia toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. "Lód" to opowieść o Historji, czyli o tym, co nie istnieje.

dsef5fn

Zdaniem przedstawicieli wydawnictwa Head of Zeus, „Lód” to najbardziej ambitna książka Dukaja i jedno z największych dzieł w historii polskiej fantastyki, które można postawić na jednej półce z książkami takich gigantów światowej literatury jak Thomas Pynchon, China Miéville czy Neal Stephenson.

(img|723570|center)

- Przekładanie na język angielski powieści tak zależnej od kontekstu kulturowego i historycznego oraz specyfiki języka polskiego i rosyjskiego będzie wyjątkowym wyzwaniem. Sam jestem ciekaw, jakiego rodzaju książkę odkryją czytelnicy w wyniku tej przemiany – mówił Dukaj po ogłoszeniu zawarcia umowy z brytyjskim wydawnictwem.

dsef5fn

Podziel się opinią

Share
dsef5fn
dsef5fn