Trwa ładowanie...
d3rxffk
historia
23-04-2010 13:57

Litwa - terra incognita

d3rxffk
d3rxffk

„Litwa - terra incognita” jest przygotowanym przez polskich dziennikarzy projektem, którego realizacja ma przyczynić się do popularyzacji Litwy w Polsce, do wzajemnego poznania i zbliżenia naszych narodów. Projekt „Litwa - terra incognita” to dziennikarski zwiad po Litwie, który zaowocuje książką reporterską.

Obecnie z perspektywy polskiej Litwa, kraj z którym przez wieki stanowiliśmy Rzeczpospolitą Obojga Narodów i z którym łączy Polskę wspólna na wielu płaszczyznach kultura, jest stosunkowo mało znanym krajem, mimo, że sąsiednim. Wiedza statystycznego Polaka na temat Litwy jest żenująco nikła. Litwini kojarzeni są często... z Rosjanami. Dla patriotycznie wyczulonych Litwinów, chociażby byłego prezydenta Valdasa Adamkusa, to zwykła obraza, o czym pisze w swej książce - Nasz los – Litwa.

Polacy obecnie po pierwsze kojarzą Litwę z Wilnem, jednak obecnie rodzi się szansa na zdecydowane poprawienie relacji i wzajemne poznanie. Ważnym sygnałem były wspólne obchody 440. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Wcześniej na Litwie przeważał pogląd, że Unia Lubelska, która realnie złączyła nasze kraje, jest symbolem zniewolenia Litwy przez Polskę. Dziś większość litewskiego społeczeństwa jest innego zdania. Otwiera się szansa na autentyczne zbliżenie narodów, które przez wieki - praktycznie od unii personalnej w Krewie w 1385 roku - udowodniły, że potrafią żyć razem, wspierać się, osiągać wspólne cele. Kolejną okazją do wzajemnego zbliżenia jest niezwykle ważna, bo okrągła, sześćsetna rocznica wspólnej wiktorii naszych narodów pod Grunwaldem.

Zasadniczym celem projektu Litwa - terra incognita jest przedstawienie polskiemu czytelnikowi w możliwie najatrakcyjniejszej formie zbioru ważnych informacji o sąsiednim kraju, z uwzględnieniem kontekstu historycznego. Chodzi o propagowanie wiedzy o Litwie współczesnej, ale i lekko napisany zarys historii naszych wzajemnych stosunków z odnośnikami do współczesności.

Czytelnik ma mieć możliwość poznania Litwy takiej, jaką jest obecnie w XXI wieku, ale także jaką była niegdyś, w tym szczególnie w relacjach z Polską, na przestrzeni wieków. Książka, która będzie uwieńczeniem projektu, ma być zapisem Litwy roku 2010 oczami polskich dziennikarzy.

d3rxffk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rxffk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj