Trwa ładowanie...
czytanie
23-04-2010 13:20

Literatura na falach eteru

Polskie Radio istnieje od 1925 roku i od samego początku literatura gości na jego falach.

Literatura na falach eteruŹródło: Inne
drb17w0
drb17w0

Trudno powiedzieć ile przeczytano już w radiu książek, gdyż instytucja ta ma braki w archiwizacji danych.

Jeszcze w połowie lat 90-tych w Programie II PR nadawano odcinki 20 minutowe. Teraz długości odcinków to 5-10-15 minut.

Prozę czytają aktorzy. Są to tzw. solówki. Teatr PR zatrudnia 120 aktorów miesięcznie. W takiej pracy ważne są warunki głosowe. Ale nie tylko. Ceniona jest także inteligentna interpretacja tekstu.

Od 1988 roku wręczana jest nagroda Wielki Splendor będąca uwieńczeniem pracy aktora. Otrzymali ją do tej pory: Bronisław Pawlik, Zofia Rysiówna, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Aleksander Bardini, Krzysztof Kowalewski, Irena Kwiatkowska, Krzysztof Gosztyła , Joanna Jędryka, Adam Ferency, Grażyna Barszczewska, Stanisława Celińska, Krzysztof Wakuliński, Anna Seniuk i Franciszek Pieczka.

drb17w0

Laury dla Teatru na prestiżowych festiwalach międzynarodowych zdobywały słuchowiska następujących twórców: Włodzimierza Odojewskiego, Andrzeja Mularczyka, Jerzego Janickiego, Henryka Bardijewskiego, Pawła Mossakowskiego.
Znakomici autorzy nieżyjący to: Ireneusz Iredyńki, Stanisław Grochowiak, Jerzy Krzysztoń.

Największą popularnością cieszą się powieści radiowe nadawane w programie I PR Matysiakowie i W Jezioranach. Repertuar PR powstaje na bieżąco, a przygotowuje go głównie Teatr PR, czasami rozgłośnie regionalne.

drb17w0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drb17w0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj