Literacki Debiut Roku: podsumowanie VI edycji konkursu organizowanego przez Novae Res [WIDEO]
Novae Res to wydawnictwo, któremu od początku istnienia przyświecał cel wspierania debiutantów. Jednym z narzędzi temu służących stał się konkurs Literacki Debiut Roku, który po raz pierwszy odbył się w 2012 roku, a obecnie zakończona została jego szósta edycja. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warunkiem zakwalifikowania się do konkursu jest nadesłanie niepublikowanego dotąd tekstu w języku polskim. Konkurs ma zasięg międzynarodowy.
Novae Res to wydawnictwo , któremu od początku istnienia przyświecał cel wspierania debiutantów. Jednym z narzędzi temu służących stał się konkurs Literacki Debiut Roku, który po raz pierwszy odbył się w 2012 roku, a obecnie zakończona została jego szósta edycja. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warunkiem zakwalifikowania się do konkursu jest nadesłanie niepublikowanego dotąd tekstu w języku polskim. Konkurs ma zasięg międzynarodowy.
Uroczysta gala wręczenia nagród w VI edycji konkursu odbyła się 22 lipca 2017 roku w Hotelu Mercure Gdynia. Poprowadził ją dziennikarz radiowy i telewizyjny, Tomasz Olszewski.
Do ścisłego finału zakwalifikowało się siedem powieści. Jury w składzie: red. Marzena Bakowska, prof. Marcin Całbecki, red. nacz. Wojciech Gustowski, dr Paweł Kozielski, pisarka Agnieszka Lingas-Łoniewska, prof. Anna Ryłko-Kurpiewska oraz red. Krzysztof Szymański przyznali, że była to edycja konkursu o najwyższym, jak dotychczas, poziomie zaprezentowanych utworów.
Pierwsze miejsce zajęła mieszkanka Czech, Danuta Chlupová za utwór pt. "Blizna", wygrywając tym samym nagrodę pieniężną w wysokości 5000 złotych, dyplom, kurs wybrany z oferty kursów stacjonarnych organizowanych przez szkołę warsztatów pisarskich Maszyna do Pisania, zestaw książek i co najistotniejsze - opublikowanie zwycięskiego utworu drukiem, jego dystrybucję oraz promocję przez Wydawnictwo Novae Res oraz patronów i partnerów Konkursu.
(img|748550|center)
Trzecim nagrodzonym został Piotr Biedrzycki za powieść przygodowo-podróżniczą "Siedemdziesiąt siedem słoni". To wielowątkowa historia Piotra, który przyjeżdża do Mumbaju, aby poszukać nowego sensu w swoim życiu; to utwór pełen plastycznych opisów oddających realia życia w Indiach, ich różnorodność, odmienność, a na tym tle kulturę, zwyczaje, relacje społeczne, religię. Autor został nagrodzony dyplomem, voucherem na dwudniowy pobyt w SPA, kursem wybranym z oferty kursów stacjonarnych organizowanych przez szkołę warsztatów pisarskich Maszyna do Pisania oraz zestawem książek.
Partnerami tej edycji konkursu byli: Miasto Gdynia, International Paper, drukarnia Abedik, Medical SPA Hotel ** Lawendowe Termy oraz Maszyna do pisania. Patronami medialnymi konkursu: Wirtualna Polska, Magazyn Charaktery, Magazyn Literacki Książki oraz Radio ZET Chilli.
Przewodnicząca kapituły, prof. UG, dr hab. Anna Ryłko-Kurpiewska, wspomniała w swoim wystąpieniu, że z roku na rok konkurs Literacki Debiut roku zyskuje coraz większą popularność. Coraz większą liczba piszących osób decyduje się na wysłanie swojego utworu w nadziei, że ich książka ukaże się drukiem i będą mogli zobaczyć ją na półce w księgarni. Już dziś zapraszamy więc autorów, którzy marzą o debiucie, do śledzenia informacji na temat kolejnej edycji Literackiego Debiutu Roku.
Zwycięska w konkursie powieść tradycyjnie będzie miała swoją premierę na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.