Protest na gali Nike. Założyli koszulki z jedną liczbą
Literacka Nagroda Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. W finale znalazło się siedem tytułów. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Jerzy Jarniewicz za tom poezji "Mondo cane".
Na początku września Wyborcza.pl oraz "Gazeta Wyborcza" przedstawiły siedem książek, które znalazły się w finale tegorocznej Nagrody Nike. W elitarnym gronie znalazły się trzy powieści, biografia, tom poezji, reportaż historyczny oraz esej.
Finalistami Nagród Nike 2022 byli:
• Anna Cieplak "Rozpływaj się" (powieść), Wydawnictwo Literackie, Kraków
• Artur Domosławski "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" (biografia), Wielka Litera, Warszawa
• Jerzy Jarniewicz "Mondo cane" (poezja), Biuro Literackie, Stronie Śląskie
• Joanna Ostrowska "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" (reportaż historyczny), Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa
• Edward Pasewicz "Pulverkopf" (powieść), Wielka Litera, Warszawa
• Maciej Płaza "Golem" (powieść), W.A.B., Warszawa
• Kacper Pobłocki "Chamstwo"(esej), Czarne, Wołowiec
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lis zwolniony z "Newsweeka". Dziennikarze mówią o mobbingu
Zwycięzcą 26. edycji Nagrody Nike został Jerzy Jarniewicz za tom poezji "Mondo cane". Pisarz otrzymał 100 tys. złotych, statuetkę projektu Gustawa Zemły oraz świetną, najlepszą z możliwych, reklamę dla swojego dzieła. W tym roku w jury Nagrody Literackiej Nike zasiadali: Marek Beylin, Przemysław Czapliński (przewodniczący), Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz.
Swoje wyróżnienie przyznali także czytelnicy Wyborcza.pl i "Wyborczej" w plebiscycie na Nike Czytelników 2022. Rekordzistą w tej kategorii jest Olga Tokarczuk, która to wyróżnienie otrzymała aż pięć razy. W tym roku w powszechnym głosowaniu zwyciężyła Joanna Ostrowska za reportaż historyczny "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej".
Przewodniczący jury Przemysław Czapliński w trakcie wręczenia nagrody publiczności powiedział: "Nie podoba nam się łatwość, z jaką władza skazuje za obrazę uczuć religijnych". Widzowie mogli zwrócić uwagę, że kapitała konkursu na znak protestu ubrana była w czarne koszule.
Do artykułu 196. kodeksu karnego dotyczącego obrażania uczuć religijnych innych osób nawiązał także redaktor "Gazety Wyborczej" Adam Michnik.
- W tym roku decyzje jurorów wpisują się we współczesność (…) książka Joanny Ostrowskiej jest książką na nasz wstyd, cholernie aktualną".
Gala wręczenia Nike 2022 odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystość poprowadziła Grażyna Torbicka. Przypomnijmy, że w 2021 r. jury przyznało Nike Zbigniewowi Rokicie za reporterską książkę o Śląsku i śląskości "Kajś". Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł oraz Andrzej Stasiuk.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" znęcamy się nad "Pierścieniami Władzy" i "Rodem Smoka", wspominamy seriale z lat 90. oraz śpiewamy hymn ku czci królowej. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.