Trwa ładowanie...
Szymborska
23-04-2010 13:21

Limeryki Szymborskiej

Limeryki SzymborskiejŹródło: Inne
dsg5ghl
dsg5ghl

W połowie maja trafi do księgarń opublikowany przez wydawnictwo a5 Krystyny i Ryszarda Krynickich wybór limeryków, rymowanek inaczej mówiąc śmiesznych wierszyków Wisławy Szymborskiej zatytułowany "Rymowanki dla dużych dzieci" ozdobiony również zabawnymi jej wyklejankami.

Część limeryków, "podsłuchańców" i "lepieji" mogliśmy obejrzeć na "żywo" w wykonaniu aktorów i pisarzy w krakowskim Salonie Poezji Anny Dymnej. Twórczości tej jak mówi sama poetka sprzyjają podróże szczególnie te rozciągnięte w czasie, które warto wypełnić "lekką" rymowaną twórczością, stąd mamy w tomiku między innymi limeryki chińskie, wyspiarskie, kontynentalne, lozańskie, podhalańskie.

W ten niekonwencjonalny sposób poetka komentuje różne aspekty naszego życia: obyczaje i nawyki kulinarne, uzależnienia od używek, przerabia zwrotkę znanej pieśni "Kto powiedział że Moskale..." oraz hasła reklamowe z lat pięćdziesiątych. Dopisuje dowcipne puenty czasem złośliwie przekrzywi kropkę nad i, ale czyni to wszystko z wyczuciem i polotem, tak aby nikogo nie obrazić i nie zrazić do Siebie i języka, a język ma cięty, uszczypliwy, tak w sam raz dla tych, którzy mają wyczucie i poczucie humoru.

dsg5ghl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsg5ghl