Trwa ładowanie...

Lektury w sieci

Lektury w sieciŹródło: Inne
d28vbtj
d28vbtj

Od dziś lekturę szkolną można legalnie ściągnąć z internetu. W Warszawie w Bibliotece Narodowej oficjalnie otwarto portal internetowy wolnelektury.pl.

LISTA LEKTUR SZKOLNYCH

Bez wyprawy do czytelni, biblioteki, czy księgarni można za darmo przeglądać on-line, a także ściągać na twardy dysk komputera arcydzieła literatury światowej i polskiej. Portal zawiera na razie 147 utworów 18 pisarzy od Sofoklesa po Żeromskiego . Przygotowywane są już kolejne książki. Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska powiedział, że teksty zanim trafią do internetu są odpowiednio opracowywane, a ich pisownia jest uwspółcześniana.

Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski podkreślił, że portal wolnelektury.pl jest projektem edukacyjnym. Oprócz samego tekstu można tam znaleźć tam komentarze, objaśnienia i motywy literackie. Zgodnie z prawem autorskim w portalu mogą znaleźć się utwory pisarzy, którzy zmarli przed 1937 rokiem, stąd nie ma tu najnowszej literatury.

Teksty do portalu - książki w formie elektronicznej- udostępnia Biblioteka Narodowa. Patronat honorowy nad portalem sprawuje minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj