Trwa ładowanie...
d2ghv2b

Legendy nowoczesności - okupacyjne eseje Miłosza

d2ghv2b
d2ghv2b

* Legendy nowoczesności , 22 tom z prowadzonej przez Wydawnictwo Literackie i Znak edycji <#link|seria|5062|Dzieł zebranych#> Czesława Miłosza , trafi w styczniu do księgarń. Legendy nowoczesności to rzadko wznawiany tom esejów Miłosza z czasów okupacji uzupełniony o korespondencję z tego samego okresu z Jerzym Andrzejewskim .*

„Nieraz więcej bywa rozterki niż pewności. Pod tym względem książka stanowi wyraz ciemnych czasów, w których jakakolwiek pełna realizacja jest zadaniem niemal nad siły. Wartość więc jej polega raczej na tym, że jest w niej coś z intelektualnego pamiętnika” - pisał Miłosz po latach o Legendach nowoczesności .
Pisana w latach 1942-43 książka składa się z dziewięciu esejów i listów o literaturze, które podczas okupacji wymieniali Czesław Miłosz i Jerzy Andrzejewski .

Trzydziestoletni poeta szuka podstaw, na których mogłaby w przyszłości wesprzeć się zdruzgotana wojną kultura europejska. Miłosz odwołuje się w Legendach... do tradycji europejskiego racjonalizmu, pisze o najbardziej jego zdaniem znaczących dla XX-lecia międzywojennego myślicieli - 3287Nietzschem, 5073Witkacym, 572Gide, opisuje intelektualną atmosferę początku XX wieku. Miłosz szuka odpowiedzi na pytanie, kto odpowiada za zło wojny, w jakim stopniu zezwoliła na jego istnienie, a może nawet zrodziła je, europejska kultura?

Legendy nowoczesności to 22 z zaplanowanej na 30 tomów edycji <#link|seria|5062|Dzieł zebranych#> Czesława Miłosza , którą od 2001 roku wydają Znak i Wydawnictwo Literackie. Ma się ona zakończyć w 2014 roku.

d2ghv2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj