Trwa ładowanie...

Le Monde entuzjastycznie o książce Marka Krajewskiego

Le Monde entuzjastycznie o książce Marka KrajewskiegoŹródło: Inne
d4ld08k
d4ld08k

Do światowego atlasu literatury policyjnej trzeba będzie dodać wkrótce Polskę, gdzie w ostatnich latach ten gatunek literacki przeżywa prawdziwy rozkwit - pisał w czwartek „Le Monde” w recenzji wydanej właśnie po francusku powieści Marka Krajewskiego Widma w mieście Breslau .

Książka Krajewskiego jest pierwszą polską pozycją wydaną w znanej we Francji Czarnej serii wydawnictwa Gallimard. Tak jak pozostałe kryminały Krajewskiego o przygodach inspektora Eberharda Mocka, Widma w mieście Breslau , kreślą sugestywny, mroczny obraz przedwojennego Wrocławia.

Krytyk literacki „Le Monde” Gerard Meudal zwraca uwagę na fascynującą postać Mocka, prześladowanego przez senne koszmary, słabość do alkoholu i pięknych, rudowłosych kobiet.

- Nie jest łatwo oswoić się z przedziwnym światem Mocka, podążać za nim w jego wędrówkach po burdelach, zadymionych kafejkach i szemranych dzielnicach Wrocławia. Ale podróż ta zaczyna nas szybko wciągać - pisze Meudal.
Określa przy tym Mocka jako literackiego brata Franza Biberkopfa, bohatera powieści Berlin Alexanderplatz Alfreda Doeblina.

d4ld08k

„Le Monde” przypomina, że akcja innej części serii Krajewskiego o Breslau dzieje się w czasach początków niemieckiego nazizmu.
- Oby jak najszybciej przetłumaczono ją na francuski - apeluje francuski krytyk.

Urodzony w 1966 roku Marek Krajewski , filolog klasyczny, jest autorem m.in. pięciu powieści z serii kryminalnej: Śmierć w Breslau (1999), Koniec świata w Breslau (2003), Widma w mieście Breslau (2005), Festung Breslau (2006) i Dżuma w Breslau (2007). Za swoją twórczość został uhonorowany m.in. Paszportem „Polityki” w 2005 roku i tytułem Ambasadora Wrocławia przyznanym przez wrocławską „Gazetę Wyborczą”.

d4ld08k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ld08k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj